„Не слажемо се са тим. Образложење да неко подиже улог указује на неспремност и недостатак политичке воље да се озбиљно ради у правцу који је једноставно императив“, рекао је Рјабков новинарима.
Како је објаснио, нереаговање или негативан одговор на руске предлоге биће показатељ свесне намере Сједињених Америчких Држава да одрже кризу у билатералним односима.
„Ако не реагују на наше предлоге или реагују негативно, то значи да тиме воде свесну политику да не поправљају односе, да одржавају кризне појаве и подижу тензије. Не можемо да се сложимо са тиме. Ми смо навикли да радимо на позитивној, конструктивној агенди. Предлози (о безбедносним гаранцијама) који су предати САД и НАТО-у представљају још једну потврду да ћемо управо тако поступати“, констатовао је заменик министра.
САД свесне тешке безбедносне ситуације
Према његовим речима, Сједињене Америчке Државе схватају тешку ситуацију у области безбедности и да је потребно да се ради на основи коју је предложила Москва.
„Полазимо од тога да наше америчке колеге добро знају да је ситуација прилично компликована, напета и да је овде важан одговоран приступ. Потребно је да се делује на основу платформе коју смо предложили у складу са налозима председника (Русије Владимира Путина)“, рекао је Рјабков.
„Изразили смо наду да ће, у складу са реализацијом директива председника Русије, бити могуће да се добије јасна реакција Запада, пре свега од Сједињених Америчких Држава, и започне процес развоја правно обавезујућих безбедносних гаранција за Русију у виду два споразума који су међусобно повезани и не могу се, како се каже, ‘раставити’ на делиће, на елементе“, додао је дипломата.
Он је навео да се за сада не зна у ком облику би САД могле да одговоре на предлоге Русије о безбедносним гаранцијама и да треба сачекати њихов одговор.
„Надам се да су схватили један од елемената нашег става, а то је да је ово хитно питање, да га не треба одлагати и да се њиме мора пажљиво и брзо бавити“, нагласио је заменик министра.
„Надам се да су бар овај аспект усвојили. Стога чекамо неке брзе сигнале“, додао је Рјабков.
Председник Русије Владимир Путин почетком децембра је позвао НАТО да отпочне суштинске преговоре са циљем да Русији пружи поуздане и дугорочне безбедносне гаранције. Он је објаснио да су Москви потребне управо правне гаранције, с обзиром да западне колеге нису испуниле своје преузете усмене обавезе.
Раније је заменик министра спољних послова Русије Александар Грушко изјавио да Запад има два пута: да се озбиљно постави према предлозима Русије о безбедносним гаранцијама у Европи или да се суочи са војно-техничком алтернативом.
Русија је 17. децембра објавила нацрте споразума са Сједињеним Америчким Државама и НАТО-ом који, између осталог, укључују одредбе о узајамним гаранцијама безбедности у Европи, о неразмештању ракета средњег и кратког домета у узајамном домету и о одбијању даљег ширења НАТО-а на исток, укључујући и за рачун бивших република СССР-а.
Документи су већ предати Вашингтону и његовим савезницима. Једном од тачака нацрта предлаже се да НАТО пружи гаранције неширења Алијансе на територију Украјине. Како је раније изјавио заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков, ако НАТО и САД не реагују на захтеве Русије за безбедносним гаранцијама, то би могло довести до нове рунде конфронтације.