За одлазак у познате зимске центре у Европи потребни су ковид сертификати, а негде, поред њих и негативни тестови на ковид, каже за Спутњик директор националне асоцијације туристичких агенција - ЈУТА, Александар Сеничић.
На скијање без ковид сертификата мало где
Он напомиње да без икаквих посебних услова наши људи могу да уђу још једино у Мађарску, која, међутим није скијашка дестинација.
„У свим осталим, почев од Бугарске, Северне Македоније, Црне Горе, па онда наравно Аустрије, Италије, Француске... неке од тих земаља су потпуно затворене за нас, неке апсолутно инсистирају на ковид сертификатима, односно зеленим сертификатима. Поједине земље, попут Француске, врло често мењју та правила па су чак и за вакцинисане у неком тренутку захтевали обевазни ПЦР тест, као што је то урадила и Грчка. Она додуше дозвољава и антигенски тест, без обзира да ли сте вакцинисани. Значи уз потврду о вакцинацији треба да имате и негативан један од тестова“, истиче Сеничић.
Лакше у Бугарску
Нешто мало лакши услови важе за Бугарску. Ту је, како напомиње, довољно да имате сертификат о вакцинацији или, уколико нисте вакцинисани, један од тестова. Румунија, такође, тражи испуњење одређених услова, као и Пољска, Чешка, попут осталих чланица ЕУ и Западне Европе.
Без икаквих папира и сертификата о ковиду љубитељи скијања ће моћи да уживају само на домаћим планинама и оним у Босни и Херцеговини, односно Републици Српској
© Flickr / Aleksandar
Грађани Србије у Немачку не могу уопште да оду туристички, подсећа наш саговорник. У Швајцарску је могуће ући, али то захтева искључиво зелене сертификате, односно потврду да сте прележали ковид, или сте вакцинисани, или имате негативан један од тестова.
То што се од 15. новембра Србија нашла међу земљама чији се дигитални зелени ковид сертификат признаје у Европској унији, не значи, међутим, да ће људи из Србије моћи да уђу у државе ЕУ ако су вакцинисани било којом од вакцина. Свака земља ЕУ има сопствене прописе за улазак - да ли су то тачно одређене вакцине или ПЦР тест и то се не мења прихватањем српског ковид сертификата, објашњено је тада из Владе Србије.
Зато, они који желе у ЕУ на скијање морају, као и до сада, да се информишу о условима за улазак од земље до земље. То је најједноставније могуће преко портала Ре-опен ЕУ (Re-open EU), где за сваку земљу појединачно могу да виде шта се тражи од документације.
Слалом кроз Аустрију
Тако је, на пример за Аустрију, која је раније била честа дестинација наших љубитеља скијања, довољан дигитални ковид сертифик, с тим што та држава прихвата све вакцине одобрене од стране Европске агенције за лекове и Светске здравствене организације. Ипак, кинеске вакцине синофарм и синовак су тренутно прихватљиве за улазак у Аустрију, али не и за приступ јавним просторима и објектима, укључујући хотеле, ресторане, барове, теретане, жичаре. Питање је, међутим, да ли ће то тако и остати.
„Још је нејасно, рецимо за Аустрију, у коју можемо да уђемо са сертификатима, какве ће регулативе бити на самим скијалиштима. Помиње се да ће услед овакве пандемијске ситуације и новог соја који се појавио, без обзира на ковид сертификат, бити неопходно да се тестирате на свака два-три дана у самом скијалишту да бисте могли да користите све што оно нуди, али још то нису званичне информације. О томе се размишља и очекује се да пре католичког Божића имамо некакве регулативе које ће важити током целе зимске сезоне“, истиче Сеничић.
За оне који не желе да ризикују са пропуштањем скијашке сезоне и евентуалним непријатностима због ковид папирологије, остаје патриотска опција.