Кашњење лансирања од 24 сата у европској свемирској луци у Француској Гвајани уследило је након дводневног одлагања због потешкоћа проузрокованим у електричној комуникацији између лансирног возила и његовог терета, наводи НАСА.
Инкапсулација снажног инфрацрвеног телескопа у теретни простор ракете „Аријана 5“ завршено је 17. децембра и она је сада спремна за лансирање у суботу између 12.20 и 12.53 по ГМТ-у.
Ако све прође по плану, инструмент вредан девет милијарди долара биће пуштен из ракете након 26-минутне вожње у свемир.
1,6 милиона километара од Земље
Телескопу „Веб“ ће после тога бити потребно месец дана да стигне до свог одредишта у соларној орбити, удаљеној отприлике милион миља (нешто више од 1,6 милиона километара) од Земље, што су отприлике четири удаљености између Земље и Месеца.
Поређења ради, „Вебов“ 30-годишњи претходник, свемирски телескоп „Хабл“, кружи око Земље на удаљености од 340.000 миља.
Телескоп „Веб“, који носи име по НАСА-ином челнику из 1960-их, око 100 пута је осетљивији од „Хабла“ и очекује се да ће направити револуцију у астрономском разумевању свемира и нашег места у њему.
„Веб“ ће углавном посматрати свемир у инфрацрвеном спектру, што ће му омогућити да гледа кроз облаке гасова и прашине где се рађају звезде.
Главно огледало новог телескопа састоји се од 18 шестоугаоних сегмената од позлаћеног метала берилијума, а има и много веће подручје прикупљања светлости, што му омогућује посматрање објеката на већим удаљеностима. Астрономи кажу да ће напредак донети увид у свемир који никада раније није виђен.
Инструменти чине телескоп идеалним за тражење атмосфере која би могла бити погодна за живот у мноштву новозабележених егзопланета, али и за посматрање планета и небеских тела у Сунчевом систему, пренео је Индекс.