Канцеларија је критиковала Русију у свом годишњем извештају о испуњавању обавеза према СТО, замеривши земљи проширење државне контроле над економијом.
„Овај извештај даје слику континуираног одступања Русије од оснивачких принципа Светске трговинске организације, као што су недискриминаторна пракса, отворенија трговина, предвидљивост, транспарентност и правична конкуренција. Кршење правила и прописа СТО и обавеза пред организацијом ставља америчке раднике и предузетнике у економски неповољне услове и одузима им могућност фер конкуренције“, рекла је Кетрин Тај.
„Канцеларија трговинског представника ће наставити да ради са партнерима-истомишљеницима и користи инструменте СТО како би Русија била позвана на одговорност за своје понашање у мултилатералном трговинском систему“, упозорила је она.
Главни захтеви Сједињених Америчких Држава односе се на чињеницу да Русија, по њиховом мишљењу, практикује преференције за робу и услуге сопствене производње, спроводи програм замене увоза у ИТ сектору, одржава „научно непоткрепљена“ ограничења увоза у пољопривреди, проширује државну контролу над привредом и пооштрава трговинска ограничења.
У извештају представника се наводи да су од почетка 2014. године „власти САД смањиле билатералну сарадњу са Русијом због њених дејстава у Украјини“. Због тога је „смањена могућност америчких представника у трговинским преговорима да директно пренесу руској страни своју забринутост због њене трговинске политике“.
Истовремено, како се наглашава у документу, ако Сједињене Америчке Државе „буду сматрале да поступци Русије нису у складу са њеним обавезама према СТО“, америчка страна ће „спровести истрагу и употребити сва неопходна средства за решавање овог питања и држати руска тржишта отворена за извоз САД“.
Односи Русије и западних земаља погоршали су се због ситуације у Украјини и око Крима, који се поново ујединио са Русијом након референдума одржаног на полуострву. Запад је Русији, оптужујући је за мешање, увео санкције, Москва је предузела контрамере, покренула политику замене увоза и више пута изјављивала да је контрапродуктивно разговарати са њом језиком санкција. Русија је такође у више наврата изјављивала да није страна у сукобу у Украјини ни предмет Минских споразума.