ЕКОНОМИЈА

Украјински „Нафтогас“ оптужио „Гаспром“ за стварање вештачке несташице гаса

„Нафтогас Украјине“ поднео је жалбу Европској комисији против руске компаније „Гаспром“ у којој се тври да руска државна корпорација злоупотребљава свој доминантни положај на европском тржишту гаса.
Sputnik
„Национална компанија поднела је захтев Генералном директорату за конкуренцију за предузимање хитних мера за нормализацију ситуације“, наводи се у саопштењу прес службе украјинске компаније.
„Нафтогас“ тврди да је „Гаспром“, иако је имао довољне количине гаса и могућност да слободно користи транзитне капацитете украјинског гасног транзитног система, одбио да испоручује велике количине горива Европи.
„Циљ оваквих поступака је, конкретно, стварање вештачке несташице гаса и притисак на Европску унију за што скорије покретање гасовода ‘Северни ток 2’ без поштовања захтева европског законодавства“, сматрају у „Нафтогасу“.
Према речима директора украјинске компаније Јурија Витренка, управо је политика руске компаније изазвала рекордан раст цена гаса на континенту.
Подносиоци захтева су такође тражили од Брисела да одмах предузме привремене мере, између осталог, да обавеже „Гаспром“ да путем електронске платформе стави на продају значајне количине гаса за испоруку на руско-украјинској граници, или „у крајњем случају, на граници Украјине и земаља Европске уније“.
„Нафтогас“ је такође навео да би „Гаспром“ требало да у свој извозни систем дозволи гас од приватних добављача из Русије и Централне Азије.

Гасна криза

Европско тржиште гаса последњих месеци прилично осцилира: почетком августа хартијама од вредности за испоруке горива трговало се по цени од 515 долара, док су се до краја септембра оне више него удвостручиле, а затим је на берзи 6. октобра забележен историјски максимум од 1.937 долара за хиљаду кубних метара. Затим је уследио пад – цене су се мањиле скоро за половину, на испод хиљаду долара.
Стручњаци повећање цене гаса приписују ниском нивоу попуњености складишта гаса, ограниченој понуди главних добављача и великој потражњи природног течног гаса у Азији.
Међутим, од 12. новембра поново је почео нагли раст. За пет трговачких дана процењена цена је скочила за 25 одсто и премашила 1.120 долара 18. новембра. Повод за нови скок је била вест о обустављању сертификације компаније „Норд стрим 2 АГ“ као независног оператора гасовода „Северни ток 2“.
Цене уговора за испоруке овог горива у јануару први пут у историји су у уторак премашиле ниво од 2.100 долара.
Eнергетскa кризa у Европи и начини за њено превазилажење били су тема емисије „Енергија Спутњика“, чији је гост био др Горан Радосављевић.
Коментар