„Сасвим је могуће (блокирање канала сматрати цензуром). Чини ми се да то тако треба да се перципира. Али ово није први и није једини случај када постоје одређене санкције, прогони представника руских или независних медија који емитују програм, промовишући становиште које се значајно разликује од оног које је прихваћено у одређеним круговима на Западу“, одговорио је Лукјанцев на питање да ли се блокирање канала „РТ ДЕ“ може сматрати испољавањем цензуре од стране Немачке.
Дипломата је приметио да постоје двоструки аршини када је у питању слобода медија, коју декларише Немачка.
„Овде треба упоредити колико неке државе и њихове речи о поштовању слободе медија, одговарају стварној слободи коју су спремне да пруже у информационом простору“, нагласио је он.
Раније је телевизија објавила да покреће информативни канал на немачком језику – „РТ ДЕ“. Директор немачког медијског регулатора Ева Флекен изјавила је да телевизија наводно није имала дозволу за емитовање у Немачкој и објавила почетак истраге.
Портпаролка Министарства спољних послова Русије Марија Захарова рекла је да Немачка без правног основа чини све како би се онемогућило емитовање телевизијског канала са сателита и да је то директно ометање рада новинара. Руски министар спољних послова Сергеј Лавров није искључио могућност да ће Русија бити принуђена да одговори на одбијање емитовања „РТ ДЕ“ у Немачкој.