Позив албанској дијаспори
„Свака војска је под управом државних органа и не знам колико је могуће да уплив приватних фондова буде легалан. Више ми се чини да је то део политиканства и кокетирања између Рамуша Харадинаја који је готово нестао са политичке сцене Приштине, и Аљбина Куртија који је то видео као идеју која и њему може да иде у корист,“ верује Марковић.
Начин да НАТО државе дају више пара
„Може се рећи да је овај начин финансирања условљен из више стратешких тачака и да то није само приступ Приштине. И НАТО жели да легализује али и да контролише новчане токове свих донација које би се уплаћивале у тај фонд јер је сигурно да ће се осим грађана албанске националности појавити и доста правних лица али и држава које ће донирати већа средства и које желе да повећају способност војске лажне државе Косово,“ каже Ковач.
Топовско месо за НАТО
„Они желе да имају и опремљеније снаге за брзо и хитно реаговање. Наравно, НАТО би желео малу војску Косова у случају чланства у ову организацију. Али то је сада политички немогуће јер Косово није међународно признато. Отуд и толико залагање за постизање свеобухватног споразума са Београдом.То би онда утицало на концепт те тзв. војске која не би била у том случају много бројнија како приштински политичари желе и која би се супротстављала некој „агресији Србије“, него би НАТО ту војску држао на броју приближном садашњем, дакле око 5.000 људи, али би она била далеко опремљенија и спремнија за веће учешће у такозваним НАТО операцијама,“ сматра Ковач.
Спремни за „напад“ на Русију
„То је та логика узајамне подршке албанске политике и дела НАТО који имају исте циљеве,“ напомиње наш саговорник.