"Не слажем се са оваквим изјавама, сматрам их неоснованим", рекао је Лавров за сарајевско Ослобођење, одговарајући на питање да ли је тачно да Русија фаворизује односе са само једним делом БиХ, односно Републиком Српском, и да је то подршка снагама које стреме сецесионизму.
Лавров је оценио да је и бивши високи представник у БиХ Валентин Инцко својим потпуно неодговорним понашањем у вези са изменама Кривичног закона знатно покварио унутрашњу политичку климу.
Руски министар сматра да је апсолутно неозбиљно допустити такву, како је рекао, "провокацију буквално уочи оставке, залупити врата и оставити свима да сређују последице хаоса који је уследио".
Према речима Лаврова, то је још једном показало да је институција спољног протектората у облику високог представника не само превазиђена, већ се претворила у извор проблема.
"Давно је сазрела потреба да се она ликвидира и да се суверена Босна и Херцеговина ослободи од претераног старатељства које је понижавајуће за њене народе", рекао је Лавров.
Лавров је истакао да Русија, као једна од држава које су гарант Дејтонског мировног споразума, изузетно одговорно приступа својим обавезама и помно прати развој ситуације у Босни и Херцеговини.
"Забринути смо због невиђеног пада нивоа међуетничког дијалога и поверења у земљи током целог постконфликтног периода. Према нашем мишљењу, то је везано за интензивирање споља подржаних покушаја ревизије дејтонске етно-административне архитектуре у корист унитаризације и централизације Босне и Херцеговине на штету уставних овлаштења конститутивних народа и ентитета", рекао је Лавров.
Истакао је да је таква политика је изузетно опасна по стање у земљи, региону и Европи у целини и да Русија на то упозорава и партнере унутар Босне и Херцеговине и спољне играче.
Погледајте и какве је утиске Додик понео са састанка са руским председником Владимиром Путином: