Питање свих питања у БиХ од летос је како се извући из живог песка у који је ову државу увукао бивши високи представник међународне заједнице у БиХ Валентин Инцко када је наметнуо измене кривичног закона БиХ којима се забрањује негирање сребреничког злочина. Због овог његовог потеза, заједничке институције су у блокади јер званичници Републике Српске бојкотују њихов рад.
С обзиром да „мере“ против српског политичког руководства није могуће увести или не дају ефекта, западне силе почеле су да говоре наизглед помирљивијим тоном, па је тако 9. децембра Инцков нелегитимни и непризнати наследник Кристијан Шмит поручио да ће повући закон када Парламентарна скупштина БиХ усвоји своју верзију истог. Међу „компромисним“ предлозима помиње се и предлог лидера СДА Бакира Изетбеговића да се истим законом санкционише и негирање геноцида у Јасеновцу.
За политичко руководство Републике Српске, овај Изетбеговићев предлог је неприхватљив. Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик поручио је да су понуде из Сарајева типа „третираћемо Сребреницу и Јасеновац исто, само су још једна подвала муслимана у БиХ који покушавају да тргују Јасеновцем“.
„Ми не тргујемо Јасеновцем. Не морамо доказивати да је тамо извршен геноцид над Србима и да су тамо страдали Срби и други антифашисти. Па у Сарајеву су за време НДХ три градоначелника били муслимани који су масовно српски живаљ отпремили у Јасеновац. Такође су подржали Францетића који је Србе из Сарајева, њих око 6.000, сатерао на Дрину и у једном дану су побијени“, рекао је Додик.
Јасеновац и Сребреница нису за поређење
Према речима Милорада Којића, директора Републичког Центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица из Бањалуке, Сребреница и Јасеновац не могу се поредити. Јасеновац је само детаљ у организованом геноциду који се спроводио у Независној држави Хрватској над Србима, Јеврејима и Ромима и поред њега постоји још много других стратишта; уз то, геноцид у НДХ санкционисан је расним законима.
„Јасеновац је највеће стратиште и зато је он очигледно и предмет ове приче. Али, у НДХ су доношени расни закони, Срби су стављани ван закона – приказана је у потпуности јасна намера да се етнички очисте Срби на разне начине – да се једна трећина побије, једна трећина протера и једна трећина покатоличи. То је све по карактеру и по међународним конвенцијама, пре свега по Конвенцији о спречавању и кажњавању злочина геноцида, геноцид. У ствари, на основу злочина који су чињени над Србима, Јеврејима и Ромима током ИИ светског рата и јесте настала дефиниција геноцида“, каже Којић.
Извештај међународне комисије је јасан
И Хашки трибунал, као ни правосуђе у БиХ никада нису успели да докажу намеру чињења геноцида над Бошњацима у сребреничкој регији, док је таква намера у НДХ одавно доказана. Међународно и БХ правосуђе покушавало је да политичким пресудама утврди шта се дешавало у Сребреници јула 1995, додаје Којић.
„Имамо јасан извештај Међународне независне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду од 1992. до 1995, који јасно и недвосмислено одређује карактер догађаја у Сребреници. Нико из Републике Српске не спори да је почињен злочин над Бошњацима у Сребреници, за разлику од Бошњака који апсолутно споре, а и само правосуђе својим нечињењем подржава то спорење, да су злочини почињени такође и над Србима у сребреничкој регији“, истиче Којић.
Наш саговорник помиње да је у Сребреници и околини убијено 2600 Срба, као и да је на територији тог града постојао већи број логора за Србе.
„Управо из тог разлога поређење Јасеновца и Сребренице и њихово стављање у исти контекст кроз један нормативни акт заиста је неприхватљиво и могло би бити тумачено као понижавање и умањење злочина геноцида над Србима у НДХ, а и конкретно у Јасеновцу“, закључује Којић.
Како је Милорад Додик нагласио, Инцков закон мора да нестане из правног оквира БиХ и назвао га „накарадном наметнутом брљотином“.
„Истог тренутка кад се укине Инцков закон ми ћемо се вратити у заједничке институције. До тада нема разговора. Како ћемо одлучивати кад се вратимо, то је наше уставно право“, рекао је он.
У међувремену, и амбасадори Квинте покушали су да закон о забрани негирања геноцида наметну као тему на ванредном састанку. Међутим, како сазнају београдске „Новости“ српски представници о томе нису хтели да разговарају.