Сам Ђуковић је прије пар дана најавио да ће његова партија током наредне године организовати нови конгрес, на којем ће се нови шеф ДПС-а бирати на непосредним партијским изборима, што је покренуло спекулације да се Ђукановић повлачи са партијске функције.
„Уколико је та информација тачна, а мислим да није потврђена, то би значило да је притисак Запада на Ђукановића успио“, каже за Спутњик Славен Радуновић, председник клуба посланика ДФ-а.
Он истиче да би то, међутим, било недовољно за неко темељније реформисање Демократске партије социјалиста.
„Читава партија мора да се ослободи начина функционисања који је он промовисао, као и великог броја тековина које за собом оставља. Ослањање на корумпирано тужилаштво и судство, третирање природних ресурса и друштвеног богатства Црне Горе као својине породице и пријатеља. а грађана као најамне радне снаге, с чијим се животима управља пријетњама и поткупљивањем, мора да буде елиминисано. Не може евентуални силазак с политичке сцене аболирати Ђукановића, а наравно ни његове сљедбенике, свих кривичних дјела направљених према животима, имовини, правима и слободи грађана Црне Горе”, изричит је Радуновић.
Његово повлачење би, како каже, био тек други озбиљан корак ка демонтирању ДПС криминалне хоботнице — први је направљен 30. августа прошле године.
Ђукановић још вага
„Да се пита само Ђукановић, он се сигурно не би помјерио са мјеста првог човјека ДПС-а“, каже за Спутњик Владимир Павићевић, оснивач Платформе за Црну Гору.
Павићевић истиче да се Ђукановић све више суочава са притисцима унутар своје партије, али и са притисцима споља, јер након више пораза на изборима, он јер постао камен о врату ДПС-а.
„Оно што је суштина јесте да Милов ДПС нема на располагању ниједан добар потез. Ако Мило оде са чела ДПС-а, они ће имати велики пад подршке бирача. Ако Мило остане на челу те партије, имаће нешто лаганији тренд губљења подршке бирача, али је проблем што ниједан значајан политички субјект неће да сарађује са ДПС-ом. Дакле, када је ријеч о политичким кретањима у Црној Гори ми смо већ у фази постђукановичке ере. И веома је важно да што год да се буде догађало на политичкој сцени, ништа не може доприњети опоравку ДПС-а, што је сјајна вијест за грађане Црне Горе“, сматра Павићевић.
Аналитичар Предраг Дрецун за Спутњик истиче да вјерује како Ђукановић, као искусан познавалац политичких прилика у Црној Гори, само опипава било и своје партије, и цјелокупне политичке јавности у држави и да још није донио одлуку да ли ће се повући са чела партије.
„ДПС је веома комликована и хетерогена политичка структура. Мислим да ћете у ДПС-у наћи највише такозваних ‘стишаних Срба’, да употријебим тај израз да би ме лакше схватили, јер су бучнији Срби у неким другим партијама. Они који су ‘стишани Срби’ у ДПС-у, не дијеле политичку матрицу коју заступају екстремни Црногорци, који су исто у тој партији. Такву једну нејединствену политичку структуру могао је на окупу да држи само један јак политички ауторитет, као што је Ђукановић. Да ли ће он отићи са функције шефа партије само он то зна. Ђукановић је искусан политичар који зна политичке прилике у Црној Гори и том последњом изјавом опипава пулс , како су својој партији, тако и цјелокупној јавности”, каже Дрецун.
Он истиче да је Ђукановић свјестан да нема више онакву подршку коју је некада имао, зато сада вага.
„Са сигурношћу можемо рећи да ће се у ДПС-у, без Ђукановића, појавити фракције, ако не дође и до цијепања странке на двије или три партије. У сваком случају Црну Гору очекује турбулентан политички период. Треба очекивати и основање нове странке око Здравка Кривокапића, која би могла сарађивати са дјеловима ДПС-а, Дакле, мислим да Ђукановић није још донио одлуку о повлачењу, већ да само испитује политички терен“, каже Дрецун за Спутњик.
Шта се све спекулише
Потписивање Меморандума УРЕ, СНП-а, са мањинским странкама, као и најаве око повлачења Ђукановића са чела ДПС-а, стално потенцирање да Кривокапићеву Владу не подржава ни добар дио парламентарне већине, покренуле су спекулације око формирања мањинске или нове владе, и ко би могао бити све у њој, али тек након што би се изгласало неповјерење актуелној Влади. О томе се стално говори у јавности, али је опозиције повукла недавно, са дневног реда сједнице Скупштине изгласавање о неповјерењу Кривокапићевом кабинету.
Након изјаве Мирослава Лајчака да актуелна Влада нема подршку већине у Скупштини, дошло је до потписивања поменутог меморандума. У јавности се спекулисало да би нови премијер могао бити Дритан Абазовић, али и да је због пристанка СНП-а да потпише меморандум та партија у незваничним преговорима добила понуду да добије премијера и чак пет министара у новој Влади.
Дакле, имамо ситуацију да Кривокапићева Влада одавно нема подршку свих посланика парламентарне већине и да се тај број подршке мијења из дана у дан, или часа у час. Оно што се каже ујутро, више не важи на подне или до вечери. У Скупштини се очекује изгласавање буџета за наредну годину и новог Тужилачког савјета. Извјесно је само да Црну Гору очекују турбулентна политичка дешавања у наредном периоду, а било какве прогнозе сигурне су као тикет у кладионици.