СРБИЈА

Родила се Симонида! Право чудо у српском селу на Косову – падају рекорди по броју беба

Породилиште у Пасјану на Косову и Метохији и ове године оборило је сопствени рекорд по броју рођених беба - до краја месеца очекују се још три, а биће 25 беба више него прошле године. У једином селу у овом делу света које има породилиште пресрећни су због ове чињенице, а беби бум виде као знак сигурног опстанка у јужној српској покрајини.
Sputnik
У породилишту у Пасјану у среду 22. децембра природним путем родила се Симонида, а прошле године свет је на истом месту први пут угледала њена сестра Евгенија.
Мама Љиљана Илић, иначе лекар опште праксе у амбуланти у селу Горње Кусце, за Спутњик каже да је сваки порођај тежак на свој начин, али да је знала да је код колега у Пасјану у сигурним рукама, све је прошло одлично.
„Наравно да сам хтела овде да се породим, зато што сам са првом бебом била презадовољна третманом, нашим особљем, са условима у болници, чистоћом, са свиме, Одлично је све, са другом бебом није ми падало на памет да одем у неку другу болницу“, каже пресрећна мама.
Осам беба, то је "дневни рекорд" породилишта у Пасјану, најлепша вест, али и знак да стручни тим може да изнесе најважнији посао болнице

Рекорди у Пасјану – једино село које има породилиште

У Косовском Поморављу Срби живе у четири општине; Косовска Каменица, Косовска Витина, Ново Брдо и Гњилане којима припада село Пасјане, једино село у овом делу света које има породилиште.
Док није отворено 2015. године, труднице из овог краја морале су да путују да се породе у Грачаницу, Косовску Митровицу, Ниш или Врање. Прелазак административне границе, тражио је стрпљење, али носио и одређени ризик, јер је беби која „крене“ немогуће објаснити задржавање на граници. Одлазак на порођај у други град је и коштао.
Директор Здравственог центра „Гњилане“ др Зоран Перић за Спутњик каже да је отварање породилишта у овом селу са око три и по хиљаде становника охрабрило породице да имају више деце.
„Прошле године смо имали 140 беба, до данашњег дана ове године имамо 162, а до краја године очекујемо још три, што је 25 деце више. Знате ли шта је то за нас, изузетна срећа и радост!“, каже Перић.
Мама Љиљана борави у двокреветној соби, какве су све у породилишту, а Симонида је посећује увек када огладни

Рођено 789 беба од отварања породилишта

Он је сигуран да је отварање породилишта охрабрило породице да имају више деце. Од његовог отварања у овом делу Косова и Метохије рођено је чак 789 беба.
„То је скоро 800 ђака из породица које ће живети овде, на територији Косова и Метохије. С обзиром да живимо у оваквом окружењу, то је изузетно добар резултат. То је успех свих нас који овде живимо и радимо. Наравно, захвални смо нашој држави, Влади Републике Србије, Министарству здравља, Канцеларији за КиМ који нам у свакодневном животу помажу, заправо нам олакшавају живот и рад на овом простору“, каже Перић.
Он додаје да општа болница на чијем је челу има и одељење интерне медицине, дечје одељење и све друге пратеће службе, лабораторију, службу трансфузије крви. Сва одељења су савремено опремљена, а у самом породилишту, каже, ради пет врсних гинеколога, анестезиолог је у болници 24 сата дневно.

Отворена врата за све

У породилишту у Пасјану не рађају се само деца српске националности, иако у окружењу живи највише Срба. Доктор Перић истиче да су врата породилишта отворена и за труднице и породиље ромске и албанске националности.
„Оне долазе на прегледе код наших гинеколога, порађају се овде. Имају апсолутно поверење у наш здравствени систем. Врхунска опрема и добри стручњаци, то је предуслов за овакве резултате. Иначе, што се албанске заједнице тиче, у последњих 20 година код њих је све мање деце, нема више по седморо, осморо, деветоро деце, док, за дивно чудо, на нашу велику радост, у српској заједници сада имамо породице са троје, четворо, петоро, па и са шесторо деце“, истиче Перић.
Поред Министарства здравља, о опремању породилишта у Пасјану брине и Хуманитарна организација "Косовско Поморавље"
Његова колегиница, породиља Љиљана Илић каже да је задовољна условима рада у својој сеоској амбуланти. Живот, закључује, јесте тежак, али најважније је да се рађају деца.
„Доста тога нам је ускраћено, али морамо да се боримо. Овде си рођен, овде си одрастао, јако је тешко да одеш и започнеш живот на другој страни. Сви ми знамо да постоји боље и лепше, али просто, с временом смо и навикли да живимо тако, везани смо. Вероватно сутра излазим, само да видимо да ли је све у реду са Симонидом, треба још да се уради скрининг тест, због кога беба мора да буде у болници 72 сата, као у свакој другој здравственој установи“.
Коментар