„Корпус реактора се тренутно налази у завршној фази – у току је контролна монтажа. Проверавају се геометријски параметри свих елемената пројекта, као и рад и ефикасност реактора“, рекао је он.
Корпус је направила фабрика „Атоммаш“ из Волгодонска у Ростовској области. Најсложенији моменат је био рад са елементима танким као лист који су направљени од нерђајућег челика, а који су морали да буду веома прецизно направљени, рекао је Никипелов.
„Један део димензија је морао да се добије након заваривања и без могућности да се исправи механичка обрада. ‘Атоммаш’ је успешно решио задатак“, додао је он.
Реактори као што је МБИР се праве једном у 50 година, навео је Никипелов и подсетио да је раније био направљен експериментални реактор на бази брзих неутрона БОР-60 који је пуштен у рад у оквиру Научно-истраживачког института атомских реактора (НИИАР) пре више од педесет година.
„За то време је настао велики јаз између почетне идеје, технологија и постојећег производног ланца“, рекао је он.
МБИР топлотне снаге од 150 мегавата се производи у институту „Росатома“ НИИАР у Димитривграду у Уљановској области. Пуштање у рад је планирано за другу половину 2020-их година. Претпоставља се да ће реактор обезбедити нуклеарној индустрији модерну и технолошки напредну инфраструктуру за наредних 50 година.
Јединствене техничке карактеристике МБИР-а омогућавају решавање великог спектра истраживачких задатака, међу којима и оних који се односе на стварање нових конкурентних и безопасних нуклеарних електрана. Притом ће се неколико пута повећати могућности за спровођење експерименталних истраживања.
План је да се на бази МБИР-а оснује међународни центар за истраживање у оквиру кога би страни учесници могли да спроводе експерименте. Према очекивањима, на овај начин ће Русија потврдити лидерство у светској нуклеарној сфери до краја овог века.