То није ултиматум, нагласио је дипломата.
Према његовим речима, забринутост Москве је сасвим основана јер се НАТО приближио њеним границама а не обрнуто.
„Ми се залажемо за принцип недељиве безбедности – за то да безбедност једне државе не може бити постигнута на рачун безбедности других. То је кључна ставка бројних докумената потписаних почетком и средином 90-тих година. Желимо да се вратимо том духу... Веома смо конструктивни, али мислим да се наше колеге неће извући са некаквим ‘бла-бла’ како каже Грета Тунберг“, рекао је он новинарима.
Припрема преговора је у току али су неопходна нека прецизирања.
Подсетимо, западни медији су објавили, позивајући се на извор у Белој кући, да би преговори Русије и Америке могли да буду одржани 10. јануара у Женеви, консултације Русије и НАТО два дана касније а затим, 13. јануара, и састанак представника Русије и ОЕБС.
Русија је 17. децембра објавила нацрте споразума са Сједињеним Америчким Државама и НАТО-ом који, између осталог, укључују одредбе о узајамним гаранцијама безбедности у Европи, о неразмештању ракета средњег и кратког домета у узајамном домету и о одбијању даљег ширења НАТО-а на исток, укључујући и за рачун бивших република СССР-а.
Документа су већ предата Вашингтону и његовим савезницима. У једној од тачака нацрта предлаже се да НАТО пружи гаранције неширења Алијансе на територију Украјине. Како је раније изјавио заменик министра спољних послова Русије Сергеј Рјабков, ако НАТО и САД не реагују на захтеве Русије за безбедносним гаранцијама, то би могло довести до нове рунде конфронтације.