СРБИЈА

Турска прва у наоружавању косовских снага, али само колико јој НАТО дозволи

Министар одбране Турске Хулуси Акар поручио је током посете Космету да Турска и Приштина имају добру сарадњу не само дипломатску већ и војну. Турска је, каже војни аналитичар Владе Радуловић, првак у наоружавању Косовских безбедносних снага.
Sputnik
Није тајна да Турска већ година помаже Косовске безбедносне снаге тако да нема изненађења у овим речима турског министра, каже за Спутњик Радуловић.

Турска првак у наоружавању тзв. косовске војске

„Суштински Турска је један од стратешких партнера Косовских безбедносних снага гледано у том сегменту поред Немачке, Велике Британије и Америке. Турци су до сада у овој области покривали два сегмента, један у области едукације припадника КБС-а и други у који се тицао различитих донација,“ наводи Радуловић.
КБС су у протеклих неколико година од Анкаре набављале углавном лака оклопна возила , 14 војних возила типа БМЦ Вуран 4к4. Возила пружају заштиту од мина и „балистичких претњи“, имају предњу и задњу камеру, систем аутоматског гашења пожара, функцију централног подешавања притиска гума, опцију аутоматског даљинског управљања, клима-уређаје и блиндирана су.
„Међутим они су поред класичних вежби у Турској имали и неке врсте обука за ваздухопловне инжењере због система одражавања хеликоптера лакших модела. Тако да су и у том сегменту почели школовање и неколико официра КБС је у Турској где се школују за војне пилоте. Дакле, завршили су на турској војној академији обуку тако да је и тај део сада покривен,“ наводи он.

Сарадња на овом пољу ће бити све ближа

Како каже, Косово и Турска ће наставити да блиско сарађују на овом пољу а све више се помиње сарадња са фирмом БМЦ и Компанијом одбрамбене индустрије Турске „Рокетсана“, који су развили први стопроценти борбени турски авион који би требало да буде представљен за годину дана.
„КБС тежи да има самоходне бацаче калибра 12 милиметра а управо БМЦ-ова возила израђују такву врсту оружја. Али то не би била новост. Када се све то погледа у овом моменту се може рећи да је Турска број један када је реч о помоћи коју пружају КБС-у ,“ каже наш саговорник.
Радуловић, међутим, сматра да нешто друго од поменутог наоружања много више занима Косово.

Приштина жели оружје ПВО, НАТО препрека

„Има један интересантан систем који Турска примењује и то ће врло вероватно бити што је урађено слично са БиХ да Турска одреди одређена средства од пола милиона или милион евра, да не спекулишем, за донацију као помоћ било у техници или опреми или образовању кадрова КБС-а, али им не дају директно паре да то купе, већ тај новац иде директно у турске фирме који за њих произведу намењено наоружање и само га испоруче,“ објашњава наш саговорник.
До сада је било речи или о лаким оклопним возилима али видећемо како ће бити у будућности мада, с обзиром да је унапређена сарадња са фирмом БМЦ може да се деси да, како каже Радуловић, добију и неко теже наоружање.
„Суштински КБС ће у ствари моћи да набавља онолико наоружања колико им НАТО дозволи. Косово у овом тренутку нема баш велику подршку за неко јаче опремање и то је и разлог што осим неких јуришних пушака и снајпера плус неколико оклопних возила још нема тешко наоружање,“ напомиње Радуловић.
У овом моменту већ дуже време Турска и Косово озбиљно преговарају о куповини лаке преносне и противоклопне и ПВО системе, али то ће им тешко успети због НАТО.

Осим војне и политичка подршка Анкаре

„Дакле, оружје за борбу против хеликоптера, беспилотних летелица јер им је то потребно због нашег опремања,“ додао је он.
Акар се састао у Приштини са тзв. косовском председницом Вјосом Османи и косовским колегом.
Осим војне сарадње турски министар одбране је са косовским званичницима разговарао и о конкретним акцијама Косова у вези са „гуленистима“ односно покрету „Фето“ јер сматра да је то питање које није претеће само за Турску већ и за само Косово. Подсећања ради, у марту 2018. године, на захтев турских власти, косовске власти су ухапсиле и депортовале турске држављане у Турску. Наводи се да је њихова депортација извршена кроз координисану акцију обавештајних служби Турске и Косова. Анкара сумња да су чланови организације "Хизмет“ турског верског вође Фетулаха Гулена којег турске власти покушале државни удар у Турској 2016. године.
Осим овога разговарано је и подршци Косова на политичком плану и заузимање Турске за нова признања Косова.
Коментар