Према мишљењу експерта за националну безбедност и дипломатију Бенџамина Гилтнера, САД не желе да успоставе дипломатске контакте са Русијом када је то најпотребније. Како истиче, Вашингтон једноставно игнорише могућност да се елиминише сукоб око безбедносних питања.
„Смисао дипломатије је у томе да се промовишу национални интереси, тражећи могућности за заједнички рад са другим силама, а не да се стално дира у болна места друге стране“, сматра стручњак.
Аутор чланка такође се осврнуо на америчке планове да повећају свој утицај у Украјини, демантујући потребу САД да штите своје националне интересе у том региону. Гилтнер је упоредио изјаве о повећању обавеза Вашингтона према Кијеву са Вијетнамским ратом који је покренут само из жеље да се докаже своја тачка гледишта Совјетском Савезу.
„У суштини САД су остале у Вијетнаму како би показале Совјетском Савезу да су одлучне у томе да спрече Совјете да се усуде да изазову САД. У ствари, смрт 58.000 Американаца и више од 500.000 Вијетнамаца, пад Сајгона 1975. године након кога није уследио никакав међународни крсташки рат предвођен Совјетским Савезом учинили су Вијетнамски рат бесмисленим и трагичним“, оцењује стручњак.
Такође примећује да се изјаве америчких политичара о „инвазији Русије на Украјину“ у супротности са њиховим акцијама по питању јачања снага око руских граница.
„До сада су амерички политичари много наклапали о томе да Русија треба да престане да јача своју војну моћ у близини Украјине. Међутим, с обзиром на трошкове заштите свог ауторитета и права на поверење (савезника) амерички политичари би требало да се запитају: да ли су спремни да пређу са лепих речи на дела када је реч о украјинском питању?“, резимирао је аутор чланка.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног интензивирања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу.