По мишљењу ауторке Мелисе Еди, нови канцелар Олаф Шолц је изненадио многе, заузевши исти став као и његова претходница Ангела Меркел која је подржавала руски пројекат, назвавши га комерцијалним и од изузетног значаја за развој немачке индустрије. Ипак, како се наводи у тексту, гасовод ће се суочити са извесним препрекама док не проради.
"У влади Шолца није све једноставно. Лидери Зелених излазе са саопштењима о подршци европских и америчких захтева да Немачка искористи цевовод као инструмент притиска на председника Русије Владимира Путина", навела је Едијева.
Она је подсетила да би замрзавање "Северног тока 2" могло да ослабити позиције Немачке – најмоћније државе у Европи, као и економске инвестиције у Украјини које се процењују, према информацијама "Њујорк тајмса", на 49 милијарди долара.
Новинарка је сигурна да САД активно врше притисак на пројекат и да тему руског гаса у Европи користе за унутрашње игре.
Вашингтонски критичари, на челу са републиканским сенатором из Тексаса Тедом Крузом, више пута су покушавали да казне компаније које учествују у овом пројекту како би спречиле пуштање цевовода у рад. Сенат је најавио да ће у јануару бити одржано гласање о санкцијама "Северном току 2".
Едијева се осврнула на речи председника Федерације немачких привредника Зигфрида Русвурма који је позвао нову владу да не меша економију и политику, додавши да је Русија почела да испоручује гас Немачкој за време Хладног рата, када су се две државе налазиле на различитим странама гвоздене завесе.