Француски председник Емануел Макрон, који још није објавио кандидатуру за други председнички мандат, али очекује се да ће то ускоро учинити, брани се од оптужби противкандидата да ће председавање користити у предизборне сврхе. Аргумент му је тај да он није бирао календар и редослед ротирајућег председништава.
Број 13 за Француску на челу ЕУ
Због избора ће већина догађаја у Француској везана за председавање бити у прва три месеца како се не би користили у предизборне сврхе што је по француском закону забрањено.
Француској, једној од шест земаља оснивача ЕУ, ово је 13. председништво, а задњи пут председавала је у другој половини 2008.
Француским преседањем започиње и нови председнички трио, који чине Чешка, која ће председавати у другој половини године и Шведска у првој половини следеће године. Председнички трио уведен је споразумом из Лисабона како би се осигурао континуитет рада у Савету ЕУ. Трио одређује дугорочне циљеве и припрема заједнички програм утврђујући теме и главна питања која ће Савет решавати у наредних 18 месеци, преноси "Јутарњи лист".
“Опоравак, снага, припадност”, слоган је који је Француска изабрала за полугодишње вођење Уније.
Опоравака, снага, припадност...
Сувереност Европе кључна је формула француског председавања и њу Макрон стално понавља још од говора на Сорбони 2017. године.
"Ако бих у једној реченици сажео циљ овога председавања, рекао бих да морамо да пређемо из сарадње унутар наших граница у моћну Европу у свету, потпуно суверену, слободну да бира свој пут и господари својом судбином," рекао је Макрон на конференцији за новинаре 9. децембра на којој је представио приоритете председавања.
За Макрона суверена Европа пре свега значи способност управљања својим границама.
Заштита граница је нужан услов за сигурност Европљана, за суочавање са мигрантским изазовом.