„КоронаДерм PS“ је предвиђен за масовна тестирања становништва како би се открио имунитет Т-ћелија на вирус корона.
Како би се спровело тестирање потребно је да се убризга антиген испод коже, слично Мантуовој реакцији, када се деци убризгава туберкулин - лек који садржи неутрализоване бактерије патогена.
У састав „КоронаДерм PS“ је укључен антиген који је специјално припремљен за тестирање имунитета ћелија на САРС-Ков-2, навели су творци теста.
Појашњено је да врхунац ћелијских реакција наступа после 72 сата, а резултат се оцењује према пречнику испупчења које се формира. Позитиван тест показује да особа има ћелијски имунитет, а негативан тест значи да не постоји ћелијски имунитет на вирус и да је потребна ревакцинација.
„Тестирање би требало да постане рутинска процедура. Медицинским радницима је потребно дати инструменте помоћу којих ће моћи да закључе да ли је потребна вакцинација или ревакцинација“, рекао је академик, и директор Института „Пастер“ Апер Тотољан.
Стручњаци сматрају да ће тест који се убризгава у кожу бити ефикаснији од анализе антитела. Тест је прошао претклиничка испитивања и предат је за регистрацију Министарству здравља Русије.
Раније је директорка Роспотребнадзора Ана Попова саопштила да је Русија лидер у броју тестова на вирус корона.