РУСИЈА

Како Нову годину дочекују космонаути

Руски космонаути Антон Шкаплеров и Петар Дубров на Међународној космичкој станици
Како Нову годину дочекују космонаути у орбити и колико пута? Украшавају ли јелку и размењују ли поклоне? Да ли наздрављају шампањцем и једу ли мандарине, које су неизоставни део традиционалне руске трпезе у новогодишњој ноћи?
Sputnik
За разлику од „Руса-земљана“ који ће за новогодишње празнике имати 10 нерадних дана, руски космонаути Антон Шкаплеров и Петар Дубров, који се налазе на Међународној космичкој станици, имаће само два дана одмора и то 1. и 2. јануара 2022. године.
Предвиђено је да се руски чланови посаде тада виде са породицама преко видео-конференцијске везе и размене честитке, а већ од 3. јануара настављају са радом и започињу припреме за излазак у отворени свемир.
Храна за новогодишњу трпезу доставља се раније. Обично космонаути на Међународној космичкој станици Нову годину дочекују уз црни и црвени кавијар, сокове од егзотичног воћа и новогодишњу јелку, али ове године, како је саопштио Роскосмос, космонаути нису наручили кавијар. Зато ће се на њиховој трпези наћи мезе од прушта и шунки, разних врста сирева, супа од печурака, говедина са мајонезом, јагњетина са поврћем, пире од кромпира и лука, печурке спремљене на староруски начин, салата од патлиџана, пастрмке, разне врсте омлета и каша, црни хлеб, колачи од ђумбира и друге ђаконије.
Често им се достављају и специјални, празнични контејнери са космичком храном и воћем – мандаринама, поморанџама, јабукама и грејпфрутом.
У суштини, на Међународној космичкој станици обичај је да се Нова година прославља на исти начин као на Земљи – уз свечану вечеру и у веселом друштву. Пошто станица чак 16 пута у току 24 сата облети Земљу, многи верују да посаде Нову годину дочекује свих 16 пута. Међутим, није баш тако. Нова година биће дочекана онолико пута колико се на свемирској станици налази космонаута различитих националности. Ако се, на пример, на станици налазе представници Русије, САД, Европе, Канаде или Јапана онда ће посада дочекати Нову годину када се у свакој од тих земаља поклопе сказаљке на сату.
Чланови руске посаде проводе доста времена са својим страним колегама чак и док тренирају на земљи, добро се познају, па поштују традиције и празнике једни других. Американци, рецимо, Божић сматрају својим главним празником, али ипак радо подржавају руску традицију прослављања Нове године. Слави се, наравно, и православни Божић, 7. јануара.

Космонаути прате Путиново обраћање и наздрављају соковима

Главни симбол Нове године – новогодишња јелка традиционално се доставља на космичку станицу и украшава се, али се помало разликује од земаљске. Прво, она је вештачка и прилично мала - не већа од 50 центиметара. Друго, сваке године посада сама одлучује где ће она бити постављена. Обично „виси“ са плафона.
Украшава се и кабина Међународне космичке станице, а космонаути имају и друге новогодишње реквизите – капе и браду Деда Мраза и разне новогодишње атрибуте.
Традиционално, руски космонаути у пет минута до поноћи гледају новогодишње обраћање председника Русије, а такође и култне филмове, међу којима је један од најпопуларнијих совјетских филмова – „Иронија судбине“.
Након новогодишње честитке председника Русије и након што се сказаљке поклопе космонаути наздрављају, али не шампањцем, како је то у Русији уобичајено, него соковима или чајем. Алкохол је на Међународној космичкој станици строго забрањен.
Ипак, космонаути кажу да у новогодишњој ноћи није најважнији алкохол, већ празнично расположење које се ствара када се цела посада окупи за трпезом.
Сви космонаути се труде да унапред, док су још на Земљи, припреме поклоне. То је због чињенице што постоје одређене потешкоће са испоруком личних ствари на свемирски брод. По правилу, новогодишњи поклони, које космонаути размењују, треба да буду лагани - то су разне ситнице, личне ствари или сувенири, а дешавало се и да им се доставе поклони од породица, који су им увек најдражи. Тако је, на пример, један космонаут добио јастуче са фотографијом своје породице.

Честитке „земљанима“ из свемира

Нову 2021. годину први пут је у орбити дочекало чак седам космонаута и то је била најмногољуднија новогодишња „забава“ на Међународној свемирској станици у историји космонаутике.
Јуриј Романенко и Георгиј Гречко први су совјетски космонаути који су Нову годину дочекали у орбити 1978. године. Појавом совјетске орбиталне станице „Мир" (1986.) и потом оснивањем Међународне космичке станице (1998.), овај празник се редовно обележава у орбити. За више од две деценије, закључно са 2021, 79 људи је дочекало Нову годину на Међународној свемирској станици, а неки космонаути и више пута. Рецимо, космонауту Антону Шкаплерову ће дочек 2022. године бити четврта прослава Нове године на свемирској станици. Он је открио и да је припремио изненађење за своје колеге, али није желео да открије о чему се ради.
Традиционално, чланови посаде Међународне космичке станице и „земљанима“ честитају Нову годину. Руски космонаути најчешће шаљу своје поздраве видео поруком, а такође и на друштвеним мрежама објављују занимљиве фотографије, како личне, тако и рецимо фотографију Москве направљену из космоса.
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Нову годину у свемиру први пут прославило десеторо људи
Јеловник у свемиру – пица, испресо, „вотка“ /фото/
Коментар