Очекује се да ће у јануару бити потписан споразум и да ће у пројекту учествовати "Јапанска агенција за атомску енергију" (ЈАЕА) и "Мицубиши индустрис" како би обезбедили индустријску помоћ и податке из напредних јапанских реактора.
"Тера Пауер", компанија за нуклеарну енергију коју је основао Гејтс, планира да отвори своју фабрику у Вајомингу већ 2028. године, а америчке власти ће обезбедити средства за покривање половине пројекта процењеног на четири милијарде долара, пише Телеграф бизнис.
Радови на изградњи брзог реактора снаге 345.000 киловата који користи натријум као расхладну течност почеће 2024. године.
Гејтсова компанија је првобитно планирала да ради са државном кинеском компанијом, али ограничења нуклеарних споразума са Пекингом које је увео бивши амерички председник Доналд Трамп приморала су компанију да одустане од тог плана.
Јапан је 2016. године имао горка искуства са разградњом свог прототипа напредног реактора Монџу, који је коштао 8,5 милијарди долара, али је дао мале резултате и пратиле су га контроверзе.