Како каже, негативним ставом о гасоводу наносе штету пре свега Немачкој.
„У условима наглог раста цена гаса, Немачкој су потребне поуздане испоруке плавог горива“, објаснио је Зедер.
Политичар је, између осталог, назвао грешком скептичан однос немачке министарке према руском пројекту, која је прошле недеље истакла геостратешку улогу гасовода „Северни ток 2“. Према њеним речима, за њу он је више од приватног економског пројекта, како га је раније окарактерисао канцелар Олаф Шолц.
„Брине нас наивна и несигурна 'зелена' спољна политика. То се посебно тиче односа са Русијом“, закључио је премијер.
Санкције „Северном току 2“
Истовремено, лист „Политико“ пише да демократе у америчком Сенату највероватније неће подржати нацрт закона о санкцијама против „Северног тока“, који је предложио републиканац Тед Круз.
Према медијским наводима, опоненти иницијативе су ставили до знања да би ограничења могла да спрече америчког лидера Џозефа Бајдена у постизању јединства са европским партнерима.
„У овој фази је веома важна, с обзиром на то да разматрамо потенцијалне акције Русије у Украјини, блиска сарадња са нашим савезницима, а Немачка је један од тих веома важних савезника“, изјавила је сенаторка демократа Џејн Шејхин, напомињући да због тога сматра да је иницијатива неблаговремена.
Њен партијски сарадник Крис Марфи сматра да сада није време за раскол у трансатлантским односима.
„Било би непродуктивно ако је би наш крајњи циљ био спасавање Украјине од инвазије“, додао је политичар.
У исто време, координатор демократске већине у Сенату Дик Дурбин изјавио је да „не намерава да уради ништа што би нашкодило безбедности“ САД.
Како преноси „Политико“, само један сенатор, Ричард Блументал, потврдио је за лист да ће подржати иницијативу.