„Мислим да је део стратегије изнети да се изнесе списак апсолутно неизводљивих захтева и потом рећи да друга страна не жели да сарађује и то искористити као својеврсно оправдање агресивних дејстава“, истакао је Блинкен.
Према његовим речима, Русија зна који захтеви не могу бити испуњени, али је такође упозната са тим у којим сферама је могућ дијалог.
Говорећи о предстојећим контактима САД и НАТО-а са Русијом, амерички државни секретар је саопштио да је Украјина централно питање дневног реда.
Блинкен је такође казао да НАТО не прети Русији, да не планира да користи Украјину у те сврхе, те да су лажне изјаве да је Алијанса обећала да се неће ширити на Исток.
Крајем 2021. Русија је објавила нацрте споразума са САД и НАТО о безбедносним гаранцијама. Москва, између осталог, захтева од својих западних партнера правне гаранције одбијања даљег ширења НАТО-а на исток, уласка Украјине у блок и стварања војних база у постсовјетским земљама. За 10. јануар у Женеви су планирани преговори Русије и САД о руским предлозима за безбедносне гаранције. Претпоставља се да ће након тога руски предлози бити разматрани 12. јануара на савету Русија-НАТО и 13. јануара на платформи ОЕБС-а у Бечу.