Француска је крајње забринута ситуацијом у Казахстану и позива на деескалацију, изјавио је француски председник Емануел Макрон.
„Веома смо забринути, изузетно смо опрезни. Позвали смо на деескалацију. Такође смо спремни да будемо активни у том новом контексту“, рекао је Макрон на заједничкој конференцији за новинаре у Паризу са председницом Европске комисије Урсулом фон дер Лајен.
Он је додао да намерава да ускоро поново разговара телефоном са руским колегом Владимиром Путином.
„Француска ће наставити да размењује мишљење са Москвом. Путин и ја смо одржали две веома дугачке телефонске конференције протеклих недеља и наредних дана предстоје нове преговори“, напоменуо је француски лидер.
Према његовим речима, дијалог Европске уније са Русијом је неопходан и то не треба доживљавати као неке уступке Москви. Истовремено, подсетио да су на снази санкције против Русије, али и да је она „из бројних историјских и географских разлога кључна карика у архитектури европске безбедности на којој радимо“.
„Уверен сам да је ЕУ потребан дијалог са Русијом. Сама чињеница дијалога не значи да чините компромисе“, оценио је Макрон, додајући да ће такав дијалог омогућити да се „утврди у којим питањима имамо несугласице, као и да се погледа у будућност“.
Координација САД са Европом о питањима везаним за Русију може се сматрати узором, оценио је председник.
Европска унија спремна је помогне Казахстану да превазиђе кризу тамо где је то могуће, поручила је председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен.
Она је рекла да права и безбедност људи морају бити гарантовани.
„Са великом забринутошћу пратим ситуацију у Казахстану. Права и безбедност грађана су приоритет. Позивамо на прекид насиља и уздржаност, а ЕУ је спремна да помогне тамо где је то могуће“, рекла је она на заједничкој конференцији за медије са француским председником.
Специјални представник генералног секретара НАТО за Јужни Кавказ и Централну Азију Хавијер Коломина изјавио је да је Алијанса забринута ситуацијом у Казахстану.
Алијанса позива све стране на уздржаност а власти да поштују право на мирне протесте.
„НАТО дели озбиљну забринутост због ситуације у Казахстану, укључиујући извештаје о људским жртвама. Позивамо све стране да се уздрже од насиља и почну дијалог. Власти треба да поштују међународне обавезе у области људских права, па и право на мирне протесте“, написао је Коломина на Твитеру.
Немачка влада је врло забринута због нереда у Казахстану и позива све стране на уздржаност, изјавио је портпарол немачког Министарства спољних послова Кристофер Бургер.
„Данас је било саопштења да је председник Казахстана Касим Жомарт Токајев дао својеврсно наређење да се отвори ватра. Треба јасно нагласити да, са становишта владе Немачке, употреба смртоносног оружја против цивила, и онда када се користе војне снаге, увек може бити само последње средство“, рекао је он.
Како је навео, за снаге ОДКБ-а важе исте обавезе заштите људских права као и за војску Казахстана.
Портпарол је скренуо пажњу да војска често нема искуства у решавању ситуације током грађанских протеста и с тим у вези Берлин позива на посебну уздржаност.
Представница немачке владе за медије Кристијан Хофман рекла је да је Берлин примио к знању информацију о слању снага ОДКБ и улоге Русије.
"Надамо се да сви учесници схватају своју одговорност“, нагласила је Хофманова.
Подсетимо, у Казахстану су 2. јануара избиле демонстрације због драстичног скока цена гаса, а потом су протести прерасли у нереде. Председник Токајев се обратио ОДКБ за помоћ.