Српски адвокат баца ново светло на пресуду суда у Мелбурну коју ишчекује цео свет
Новак Ђоковић уместо тенисом мора да се бави правном проблематиком и односима са аустралијским властима, после укидања визе и наређене депортације, на шта се жалио. Адвокат Страхиња Јовановски за Спутњик каже да политичка игра понекад може да буде и изнад закона, али и да је често оглашавање званичника знак да власти нису сигурне у своју одлуку.
SputnikНовак Ђоковић, односно његови правни саветници, изаћи ће пред аустралијски суд пошто су поднели жалбу на одлуку о укидању његове визе и депортацију, након што му је претходно било све гарантовано и са тим сазнањима се он и упутио у Аустралију где треба да наступи на Аустралијан опену.
Адвокат Јовановски каже да је првостепени орган донео ту одлуку, да је одбијено медицинско изузеће од обавезне вакцинације против вируса корона, које је претходно гарантовано, али напомиње да морамо узети у обзир да су закони различити.
„Жалба по правилу одлаже извршење, у овом случају одлуку да се Новак удаљи из земље. Они не желе да га удаље док о томе не одлучи другостепени орган. Новак је за њих странац. Непријатно је, али је тачно да они имају право да забране улазак страног држављанина из одређених разлога“, напомиње Јовановски.
Ипак, он наводи да је један поступак аустралијских власти посебно проблематичан, пошто је Ђоковић смештен у имиграциони смештај.
„С обзиром на то да је слобода кретања једно од основних начела свих конвенција демократских друштава, дубоко је задирање у људска права, да се тек тако некоме ограничи кретање. Они ни сами нису знали да кажу јасан разлог за то“.
Адвокат Јовановски је посебну пажњу обратио на дефиницију „притвора“.
„У нашем правном систему притвор је мера против лица против кога се води поступак за неко кривично дело. Зато мислим да притвор није најтачнији израз за то у чему се Ђоковић налази. Тамошње власти излазе у јавност са информацијама да он може да оде када хоће, али поштујем то што је одлучио да се бори. Дакле, он може да оде, није затворен, њему је „само“ ограничен улазак у земљу. Озбиљан проблем би био да се заиста ради о притвору. За то морају да постоје озбиљни разлози и мора да постоји решење суда, дакле само суд може да одреди притвор“, истиче Јовановски.
Адвокат наводи, пре свега, да није требало да се догоди такав неспоразум и да свака одлука која се доноси мора да буде разјашњена.
„Држава је могла да каже да је, на пример, промењен закон на дан када је Ђоковић слетео. Ми то нисмо видели, једини што знамо је да је његова виза укинута, да је улаз у Аустралију одбијен и да је потом смештен тамо негде...“
Посебно светло на цео догађај ставља и чињеница да је разлог за целокупни скандал лоша комуникација између федералних, државних и тениских власти.
„Сулудо је да једна држава може да донесе пропис, али да то не буде у сагласју са федералним властима. Сулудо је и да њихови званичници пребацују одговорност са једног на друго, а посебно је невероватно да Тениски савез Аустралије направи такав пропуст и да не пренесе Ђоковићу који су тачни услови за улазак у земљу. Свака држава може да доноси своје законе онако како она сматра да је исправно, али ако сте већ дали услове за указак у земљу, онда то треба поштовати“, истиче Јовановски.
Адвокат истиче да је закључак онога што се зна, на основу непотпуних информација, поражавајући.
„Политичка игра може да буде изнад закона на све четири стране света. Нажалост, и то не би требало да буде тако, суд би требало да буде независан, непристрасан у односу на било коју власт, апсолутно мора бити тако и без икаквих притисака. То је идеал и то стоји у свим законима. Нажалост, очигледно да није увек тако“.
Политичка прича, од почетка је било таквих коментара, нарочито јер се премијер Аустралије Скот Морисон славодобитно огласио недуго пошто је Ђоковићу укинута виза.
„Очигледно је и свима је јасно да је тамошња власт пољуљана, што видимо у случају тенисерке из Чешке која је са истим медицинским изузећем боравила у Аустралији и потом је наложено њено протеривање. Могуће је да су у питању и политичка игра и недоследност законских одредби јер када је одређена одлука јака и заснована на закону, нема ту никаквих прича, причица и мистерија, а поготово толико оглашавања званичника“, апострофира Јовановски.
У том светлу, адвокат истиче да је неопходно доказати сваку промену, а верује и да Ђоковић није отишао на тако далек пут тако што је „причао телефоном и питао шта има од услова“.
„Сигурно је да је тамо кренуо припремљен, причамо о човеку који константно путује, који није лаик, који вероватно о свему томе зна много више чак и од стручњака“.
Што се тиче исхода суђења по жалби, Јовановски истиче да је право на жалбу вредан правни лек.
„Без обзира на то што је првостепени орган донео неку одлуку, велика пажња мора да буде посвећена целом случају и у много примера се дешавало да жалба успе и да одлука буде промењена, што је и суштина вишестепености судства, да о једној ствари одлучује више степена једног органа. Нажалост, ја сам скептичан по успешност жалбе због политичких игара“, закључио је Јовановски.
Суђење почиње у поноћ по нашем времену, пратите уз Спутњик.