„Главни задатак је ублажавање тренутне кризе. Ти преговори дају прилику администрацији (председника САД Џоа) Бајдена да постигне нешто веће и трајније – стварање европског безбедносног система који укључује Русију и који смањује ризике од избијања криза и конфронтација на континенту“, сматрају бивши помоћник председника САД Џорџа В. Буша за Русију Томас Грем и амерички политиколог Рајан Менон.
Према мишљењу стручњака, нуклеарни рат био би катастрофа за обе земље, као и за цео свет, стога Бајденова администрација треба да се избори за стварање новог система безбедности без оружане конфронтације.
„То захтева успостављање разумне равнотеже између узимања у обзир неких од главних интереса Русије у сфери безбедности како би се спречиле кризе које се понављају, попут садашње, и заштите суштинских интереса и принципа Запада“, истичу амерички аналитичари, оцењујући да тај задатак захтева доста времена, али да није неизводљив.
Подсетимо, Русија и САД су 9. и 10. јануара одржале консултације о о безбедносним гаранцијама у Женеви. Након тога је планирана седница Савета Русија-НАТО у Бриселу, а у Бечу консултације на платформи ОЕБС-а у Европи.
Повод за разговоре је нацрт споразума о безбедносним гаранцијама који је Москва упутила Вашингтону и његовим савезницима у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање од даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и смањење броја војних вежби.