ЕКОНОМИЈА

Упозорење! Амерички одговор на кризу — прети удар на земље у развоју

Висока инфлација у САД могла би да доведе до јачег, него што је очекивано, одговора америчке централне банке, који би уздрмао финансијска тржишта и довео рањиве земље у ризик, упозорио је Међународни монетарни фонд.
Sputnik
ММФ је исказао забринутост због великог инфлаторног притиска широм планете и упозорио да би земље у развоју требало да се припреме за снажну акцију америчке централне банке.

Најбржи раст цена у последње четири деценије

„Већим делом прошле године, инвеститори су у цену укључивали и привремени раст инфлације у САД, с обзиром на нестабилан економски опоравак и споро решавање проблема уских грла у снабдевању“, наводе из ММФ.
Како додају из ове финансијске институције у Вашингтону, сада је дошло до промене.
Цене расту темпом који је најбржи у последње четири деценије и тржиште рада, суочено са мањком радне снаге, почело је да се „храни“ порастом плата. Нова омикрон варијанта вируса корона изазвала је додатну забринутост за инфлаторни притисак због проблема у ланцима снабдевања. Америчке Федералне резерве навеле су раст инфлације као кључни фактор у својој одлуци прошлог месеца да убрза откуп хартија од вредности“, упозорава ММФ.
Постоји опасност од раста камата, наводе из ММФ.
„Са инфлацијом изнад шест одсто, на највишем нивоу у готово последње четири деценије, финансијска тржишта верују да ће Федералне резерве подићи камату четири пута у 2022. години и да ће продавати обвезнице у поступку познатом као квантитативно затезање“, наводе стручњаци ММФ.
Скупље задуживање у САД довешће до јачања долара, што ће и земљама у развоју поскупети сервисирање њихових доларских обавеза. Такође, спорији раст у САД због виших камата негативно ће утицати и на извоз у ту земљу, процењује ММФ.

Инфлација пада, али остају уска грла

Инфлација у САД требало би да падне касније ове године, прогнозира ММФ, али указује и да би могућност широког раста плата као и трајно стање уских грла у снабдевању могло довести до виших цена и даљег притиска на раст трошкова живота.
„Бржи раст стопе Федералних резерви као одговор, могао би да затресе финансијска тржишта и да заоштри финансијске услове глобално. То би могло да се деси са успоравањем америчке тражње и трговине и може довести до одлива капитала и депресијација валуте на тржиштима у развоју“, указује ММФ.
Изгледи виших америчких каматних стопа довели су до пада цена акција почетком 2022, преноси Гардијан.
„Федералне резерве почеле су да хватају корак са реалношћу крајем прошле године, али омикрон је довео до тога да тржиште не схвати њихове оштре потезе као потпуно реалистичне, с обзиром на ризик који та варијанта представља“, каже Џим Рид, аналитичар „Дојче банке“.
Он објашњава да се током празника показало како је омикрон блажи, па је тржиште било благонаклоније према потезима Федералних резерви, које су постале још оштрије повећањем цена с озбиром на квантитативно затезање, што је „савршена олуја“.
ЕКОНОМИЈА
Треба ли да страхујемо од раста камата због инфлације
ЕКОНОМИЈА
Хоћемо ли селотејпом крпити евро - шта чека светску економију у 2022. години
ЕКОНОМИЈА
Свет неочекивано диже камате, следи поскупљење кредита
Коментар