„Видимо како НАТО подстиче Украјину да буде све агресивнија. То нам се не допада“, рекао је Келин у интервјуу „Скај њузу“.
Он је подсетио да је слична ситуација била 2008. године, када је НАТО обећавао да ће примити Грузију и она усмерила своју агресију према Јужној Осетији и Абхазији.
Према речима Келина, свака држава има право да доноси одлуке о ступању у Алијансу у складу са својим интересима.
„Међутим, у исто време, свака држава треба да узима у одбзир интересе суседа, историју, економску ситуацију, да узме у обзир све факторе, а не само један“, нагласио је амбасадор.
Келин је изразио мишљење да ступање Украјине и Грузије у НАТО неће помоћи безбедности у Европи, напротив, може створити ризик рата.
Амбасадор је скренуо пажњу на низ агресивних корака које предузима НАТО код руских граница. Између осталог, на војне вежбе у Црном мору, повећање војног контингента у Пољској и појаву њене војне инфраструктуре у источној Европи.
„То је опасно за нас, постоји ризик од избијања правог рата, зато морамо деловати. Изводимо војне вежбе, трупе су спремне да одговоре на сваку претњу“, изјавио је он.
По његовим речима, Русија жели договор о „принципима суживота“ са НАТО-ом ради стабилизације ситуације у Европи који ће бити стављен на папир и неће зависисти од става конкретне председничке администрације у САД.
Говорећи о ступању Русије у НАТО, он је истакао да то никад није било реално.
Што се тиче предстојеће седнице Савета Русија-НАТО, амбасадор је рекао да би најгори резултат могао бити понављање ставова других чланица НАТО-а, као што се то дешава у последње време.
Амбасадор је још једном истакао да Москва нема намеру да изврши инвазију на територију Украјине.