РУСИЈА

Тешка дискусија: Русија и НАТО се не слажу око Украјине и европске безбедности

На седници Савета Русија-НАТО вођена је тешка дискусија у кључном моменту за европску безбедност, а међу странама остају озбиљна неслагања, рекао је генерални секретар НАТО-а Јенс Столтенберг након седнице Савета Русија-НАТО у Бриселу.
Sputnik

„Веома смо озбиљно и директно разменили мишљења о ситуацији у Украјини и питањима европске безбедности. Постоје значајна неслагања између Русије и НАТО-а по тим питањима“, прецизирао је он.

Русија је позвала НАТО да одустане од пријема Украјине у организацију, али је Алијанса одбила да прави компромис о ширењу, рекао је Столтенберг, истакавши да само Украјина и 30 земаља НАТО-а могу решавати да ли ће земља бити чланица Алијансе, те да Русија нема право вета.
„Савезници су, са своје стране, потврдили политику 'отворених врата' НАТО-а и право сваке државе да бира сопствене договоре о питањима безбедности“, истакао је шеф НАТО-а.

НАТО спреман на разговор о ограничењу наоружања

Столтенберг је дискусију оценио као отворену и корисну, додајући да су НАТО савезници усмерени на напредак у односима са Русијом.
Према његовим речима, Алијанси и Русији је тешко да постигну договоре, али је НАТО спреман да седне за преговарачки сто ради дискусије са Москвом. Он је додао да је Алијанса заинтересована за разговоре са Русијом о контроли наоружања, сајбер-безбедности, транспарентности и обнови рада представништава.
„НАТО је током састанка ставио до знања да смо спремни на низ састанака о широком спектру питања, укључујући ракете и обострана ограничења ракета које се могу контролисати, у Европи“, рекао је он и напоменуо да је Алијанса спремна на разматрање питања нуклеарне политике.
Како каже, руска страна је дала до знања да није спремна да данас закаже састанак, али је поздравио њену спремност на дијалог.
С тим у вези, саопштио је да НАТО и Русија намеравају да одрже нове састанке како би повећале транспарентност војних вежби, ниво сајбер-безбедности, контроле наоружања.
Тензије између Русије и Запада могу да се смање ако Русија буде спремна на сарадњу и политичко решење питања, оценио је он.

Постоји ризик од оружаног сукоба у Европи

Ризик од оружаног сукоба у Европи тренутно постоји и стога је дијалог са Русијом важан, нагласио је Столтенберг.
„Постоји реалан ризик од оружаног сукоба у Европи, али је управо зато састанак који је одржан данас, и све што се одвија ове недеље, толико важно“, одговорио је он на питање новинара да ли, по његовом мишљењу, постоји ризик од оружаног конфликта.
Урадићемо све што је до нас да спречимо нови оружани сукоб, констатовао је шеф Алијансе.

Обнова рада дипломатских представништава

Истовремено, генерални секретар НАТО-а је нагласио да је Алијанса саопштила Русији да жели да поново отвори своје представништво у Москви и представништво Русије у Бриселу.
„Жалимо што је Русија затворила дипломатско представништво при НАТО-у и канцеларију Алијансе у Москви. Јасно смо рекли да бисмо хтели да обновимо и руско представништво при НАТО-у и канцеларију НАТО-а у Москви, зато што верујемо у дијалог. Потребан нам је значајан дијалог“, изјавио је Столтенберг, додајући да Алијанса нема никакве прелиминарне услове за поновни рад руске мисије при НАТО-у.

Русија је претња за Украјину, не обрнуто

Он се након седнице Савета Русија-НАТО у Бриселу осврнуо и на тему Украјине, рекавши да је НАТО „примећује присуство руских снага на граници са Украјином, као и артиљерију и претећу реторику“. По његовим речима, „није Украјина претња за Русију, већ супротно“.
„Украјина има право на самооодбрану. И наравно, неки савезници и НАТО јој помажу у томе“, додао је.
С тим у вези, политичар је напоменуо да би НАТО могао да повећа своје присуство на територији савезника на истоку у случају да Москва „поново употреби силу“ против Украјине.
„Ако Русија поново употреби силу против Украјине и изврши инвазију на њу мораћемо озбиљно да размотримо потребу даљег јачања нашег присуства у источном делу Алијансе“, упозорио је Столтенберг.
Он се не слаже са тезом да помоћ НАТО-а Кијеву и заједничке вежбе доприносе ескалацији у региону.
„Украјина је суверена земља и има право на самоодбрану. Она не представља претњу Москви. Русија има највећу територију у Европи, она је моћна нуклеарна сила. Стога је овде ситуација супротна. Кризу је створила Русија, па је веома важно да она и започне деескалацију“, одговорио је он на питање да ли мисли да вежбе НАТО-а у региону и помоћ Украјини доводе до ескалације ситуације.
У Женеви су 9-10. јануара одржане консултације Русије и САД о предлозима Москве о безбедносним гаранцијама, након чега је данас први пут након две године одржан састанак Савета Русија-НАТО у Бриселу. Претпоставља се да ће руски предлози бити разматрани и 13. јануара на платформи ОЕБС-а у Бечу.
Крајем 2021. Русија је објавила нацрте споразума са САД и НАТО о безбедносним гаранцијама. Москва, између осталог, захтева од својих западних партнера правне гаранције одбијања даљег ширења НАТО-а на исток, уласка Украјине у блок и стварања војних база у постсовјетским земљама.
Подкаст
Ближи се тренутак истине – да ли је НАТО спреман на компромис с Русијом | Свет са Спутњиком
РУСИЈА
Завршен састанак Савета Русија-НАТО у Бриселу
Коментар