РУСИЈА

Русија може забранити употребу страних сателита на својој територији

Русија ће до 1. марта размотрити питање да ли је неопходно да се на њеној територији користе комуникациони сателити који припадају другим земљама, пише лист „Известија“ позивајући се на материјале који су припремљени за седницу Државне комисије за радио фреквенције.
Sputnik
На седници, која је заказана за 31. јануар, учествоваће Министарство за дигитални развој и комуникације, Роскомнадзор, Министарство економског развоја Русије и специјална радна група. Документација, која је спремна за комисију, тренутно има статус пројекта. Неименовани званичник, упознат са ситуацијом, потврдио је да се тренутно разматра питање о потреби коришћења страних сателита у Русији.
Државна комисија за радиодифузију одобрила је у јулу 2017. године коришћење низа фреквенција како би се руским корисницима обезбедио интернет са технологијом VSAT преко 32 страна сателита. Одлука је временски ограничена на пет година. Притом, како се наводи у документима комисије, чија седница је заказана за 31. јануара, ФСБ је против продужетка уговора.
Министарство за дигитални развој и комуникације Русије није желело да коментарише ове наводе.
Забрана изнајмљивања капацитета страних сателита може изазвати значајне проблеме само провајдеру сателитског интернета Сенсат, који пружа услуге на Далеком истоку помоћу сателита JCSat-48 и Horizons 3E, рекао је акционар компаније „Ка-Интернет“ Сергеј Пехтерев. Према његовим речима, неки сателити који су део одлуке Државне комисије за радио фреквенције од 2017. године више нису у орбити, а на већини других сателита Русија изнајмљује појединачне канале.
Притом, проблеме могу имати оператери мобилних мрежа који користе стране сателите за прикључивање својих базних станица, јер су јефтинији и имају потребне капацитете, рекао је извор близак руководству компаније. Како је саговорник појаснио, промена сателита ће захтевати замену опреме за пријем и слање сигнала на базним станицама.
РУСИЈА
Русија поседује сателите који могу да контролишу кретање војске у Европи и САД
Коментар