КУЛТУРА

„Моја Србија“: Божанска земља рајске лепоте — испричана светлом /фото/

Србију доживљавам као божанску земљу рајске лепоте и желим да светлом испричам причу о њој, о једном њеном крају, начину живота, њеној уметности, људима… Све што је важно и што слика српско духовно биће, овде, али и у дијаспори коју сам такође обишао и камером забележио“, открива аутор изложбе „Моја Србија“, фотограф Станко Костић.
Sputnik
На уласку у свет Костићевих слика, као капија, стоји мисао Бранислава Нушића: Отаџбина је мисао, отаџбина је вера, а мисао и вера не умиру“. Управо ове речи потврђују радови који су се нашли на изложби „Моја Србија“ отвореној у Галерији РТС, фотографије једног од представника ‘отаџбинских уметника’ који сматрају да је њихов Парнас — њихова Србија, како у тексту каталога изложбе бележи историчар уметности Душан Миловановић.
„То је моја, ваша, наша Србија, овога пута представљена са 62 фотографије, које су избор из мог тродеценијског рада“, каже за Спутњик Станко Костић, аутор радова који представљају живот, људе, ношње, обичаје, традицију и културу Србије.
Фотограф Станко Костић
Уметник који има више десетина хиљада фотографија које је направио, како сам каже лутајући Србијом, инспирацију је давно пронашао у сећању на детињство, проведено и бајковитим пределима Хомоља…

Рајски свет нестаје пред нашим очима

„Моја мисија представљања Србије, мој целокупни опус проистекао је из сећања на детињство које сам провео у једном свету који је лагано — притиснут овим глобалистичким начином живота — почео да нестаје испред мојих очију. Тада сам се осетио позван да са пуно емоција трагајући за тим пределима и импресијама из детињства, препознам неке сличне кадрове и оставим их за будућа покољења. Фотографија коју ја радим има све елементе уметничке, она по мишљењу других представља фотографско сликарство. То је нешто што је уткано у мени, због чега све те обичаје које памтим желим да реконструишем. Због тога сам садашње девојчице и дечаке сместио у оно време, у кадровима које сам приказао на фотографији“, каже Станко Костић.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
А поред родне Кнежевице, Браничева, Хомоља, врлети источне Србије, том „Елдораду старих обичаја и недосањаном сну најврснијих антрополога“, на његовим фотографијама тече његова Млава, Дрина, Ибар вода, зелене се ртови доњег Потисја, плави Лепенски вир… Ту су и ливаде на Старој планини, стада на Златару, људи са Пештера, старамајка која меси хлеб, водарица, казанџија… Сведоци једног света који се тек појави у свој својој лепоти на Станковим радовима да посведочи да је и даље ту, смирен, леп, бајковит…
Изложба фотографија Станка Костића - "Моја Србија"
А да би се све то урадило није довољна само љубав према домовини, потребна су и знања историје, географије, културе и обичаја неког краја, много тога да би се маркирао терен и одабрао прави кадар. Због тога и пут фотографа, као и многих других почиње — припремом, објашњава Станко.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
„Прво се обавестим, видим шта неки крај нуди од етнологије, антропологије, природних лепота, архитектуре… Тако припремљен седнем у ауто с једним циљем: да светлом исписујем причу о мом завичају, о Србији. Један славни фотограф је рекао да фотографија није ствар дубинске оштрине, него дубинског осећања иза објектива. Није случајно записано да је у првом дану Бог створио светло. То светло је јако важно и код фотографа. Ми светлом пишемо, фотографија и јесте писање светлом. Од вас зависи да ли ћете да бележите догађаје, или да себе и свој доживљај упишете у фотографију. Фотографија је ванвременски медиј, њоме шаљете поруку у будућност“.

За добар кадар помогну и божанске силе

Његова фотографија „Хомољка са колевком“ може посматрача оставити у дилеми да није ипак реч о неком музејском експонату, будући да се дрвена колевка на раменима данашњих мајки веома ретко среће.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
Станко Костић каже да је настала пре 20 година, сасвим случајно.
„То је аналогна фотографија, направљена у једном изузетно тмурном дану. У тим за Србију тешким годинама бомбардовања и свега другог — наслутио сам да нам треба те мајчинске љубави, бриге о породици, деци. Хтео сам да забележим то тихо нестајање једне оазе, хтео сам кроз ту фотографију да то представим. А случајно сам видео ту жену како иде кроз село Милатовац код Хомоља са неког сабора и носи колевку. Зауставио сам је и замолио да је фотографишем. Био је, понављам, изузетно тмуран дан, али у тренутку кад сам подигао апарат отворило се небо и један зрак сунца ни из чега прошао је кроз косу жене и пао на детињу главу. Када сам начинио снимак, један једини, небо се затворило. Уверен сам да је та фотографија настала и уз помоћ неких божанских сила, као да су ми помогле у тој идеји“.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
О сликању светлошћу на јединствен начин говори и Костићева Студеница, која белином светли као бисер у зеленом пејзажу. Настала је у једном од многобројних „похода“ на немањићку задужбину, овога пута ходом по уској стази која је водила на оближње брдо…
„Много пута сам походио Студеницу, али тај дан сам кренуо уским путем уз једно брдо. И кад сам се попео на врх да одредим тачку са које ћу да фотографишем, имао сам само једно на уму: да ту промисао светог Симеона представим као српску кућу културе. И опет је сунце у тренутку огрејало Студеницу једним снопом и ја сам подигао апарат... Заиста верујем, бар кад је фотографија у питању, да се уметност дешава мимо нас, ми је само бележимо. А то што видимо на фотографијама заправо је лепота свакодневице коју често не видимо у овом нашем убрзаном животу“, објашњава наш саговорник.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића

Потрага за сећањима из детињства се наставља

О именима његових радова, попут „Негде у Хомољу“, „Рибарска ноћ на Сави“, „Смирај дана“, „Чувар простора“ каже да се сама однекуд створе. О једном од најпоетичнијих, фотографији „ Тишина“ , Костић открива како је настало.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
„На једној од претходних мојих изложби у галерији „Прогрес“ приметио сам да један човек стоји сатима испред тог рада који се раније звао „Салаш“. Кад сам пришао том посматрачу замолио ме је да одем, да му не сметам и ја сам се удаљио. После ми је пришао, честитао ми на тој фотографији и рекао: „Знате, ја сам пола сата стајао испред слике и слушао тишину из ње“. Од тада се зове „Тишина“.
Костић каже да и после толико деценија и даље намерава да лута за својим детињим импресијама и тако богати своје „фотографско сликарство“.
Моја Србија – изложба фотографија Станка Костића
„Детињство сам провео поред две реке, Млаве и Витовнице. И кад сам, као дечак, одлазио на пецање са друштвом, ја сам снажно доживео та свитања изнад висова. Имам фотографију где се сунце одбија од неке октобарске магле над Витовницом и осветљава поље кукуруза. Ту је и „Лепенски вир“, место које је колевка цивилизације белог човека, у који сам — задивљен тим простором — одлазио пет, шест година у жељи да га фотографишем. Морао сам да одредим право време за настанак тог кадра, и одредио сам да то буде између 15. октобра и 5. новембра, негде између 15.00 и 16.30 часова. Само тада сунце у снопу пада и тад је та сенка најбоља. Ето, то вам је прича о припреми једне фотографије која понекад траје и пет, шест година“.
Изложба фотографија Станка Костића - "Моја Србија"
Коментар