Коментаришући Бајденову претњу да САД спремају санкције Русији „какве Владимир Путин никад није видео“ и да ће Москва платити цену ако Русија изврши инвазију на Украјину, руски политичари оцењују да Бајден користи долар као „санкционо оружје“, што ствара напетости у целом економском свету, а то би могло да убрза потрагу за алтернативом за америчку валуту која је већ у току. Због тога ће долар бити озбиљно пољуљан као светска валута.
Руски економисти оцењују да забрана долара — ако до тога уопште дође — неће имати катастрофалне последице по Русију. Шеф Аналитичког центра за финансијска истраживања НИФИ руског Министарства финансија, доктор економије Игор Варјаш сматра да би такве санкције само подстакле Русију да брже пређе на друге валуте. Истовремено, такве санкције би задале јачи ударац Америци него Русији.
„Ми се и сами удаљавамо од долара, а они ће нам само помоћи да то брже учинимо. Осим тога, од овога ће сигурно изгубити САД. За неколико милијарди долара ми продајемо Америци ракетне моторе, храну, па чак и нафту и гас, а плаћања се врше у доларима. И шта ће онда они? У условима енергетске кризе имаће празне полице у многим продавницама. Тамо се ионако већ осећа криза, па ако прекину сарадњу са Москвом, сигурно им неће бити боље. Они ће сами себи пуцати у ногу“, сматра Варјаш.
Решење — прелазак са долара на друге валуте
Руски експерт Игор Николајев истиче да такве антируске мере не би зауставиле руски финансијски систем, јер ако се и забрани употреба долара могло би се прећи на евро.
„Значајан део наших операција се одвија у доларима и то иде преко америчких банака, тако да постоји могућност да се уведу одговарајуће санкције. То ће бити додатни трошкови за руску страну, али не и критични. Постојаће ограничења за финансијске трансакције, али ће оне и даље моћи да се обављају. То ће захтевати посредничке операције или ће се постићи договор о преласку на друге валуте. Биће трошкова, јер ће морати да се изврше додатне трансакције, али се финансијски систем неће зауставити“, сматра Николајев.
Експерти напомињу да у свету већ постоје земље које не користе долар у трансакцијама са страним земљама и истичу да Америка нема моћ да потпуно забрани трансакције у тој валути. То је показала пракса увођења санкција Ирану, када су трансакције преко америчких банака биле потпуно забрањене. Ипак, Иран је преко банака трећих земаља, иако уз одређену цену, обављао трансакције користећи страну валуту. Дакле, потпуна изолација Ирана није успела.
„Ако се и забрани употреба долара могло би се прећи на евро“.
© Sputnik / Mikhail Kutuzov
Примера ради, Иран и Русија су престале да користе долар у међусобним обрачунима и прешли су на националне валуте, а у случају нужде — на евро. Због тога експерти закључују да је немогуће потпуно блокирати трансакције у доларима, јер да би то урадили, Американци треба да натерају све земље да одустану од таквих обрачуна са Русијом, а нису све земље спремне да делују на штету својих интереса.
Постоје такође и мишљења да би забрана долара могла да доведе и ка стварању нове криптовалуте за обрачуне између Русије и ЕУ.
Бајден пуца у празно
Ипак, већина руских аналитичара сматра да се Бајденова претња „вероватно неће остварити“ из више разлога. Прво, зато што би то био ударац за америчку економију. Друго, због повезаности доларских трансакција са извозом важне руске робе у Европу, пре свега енергената. Европа се неће одрећи руског гаса и неће пристати да се смрзава, а то би истовремено могло да поквари односе САД и њених европских савезника.
Експерти наводе да руске испоруке чине трећину целокупног гаса у Европи и оне би морале бити прекинуте у случају увођења санкција, пошто се традиционално плаћање такве робе врши у доларима. С обзиром на брзину којом земље Европе прелазе на обновљиве изворе енергије, јасно је да руски гас нема алтернативу у Европи.
Северни ток
© Sputnik / Grigoriy Sisoev
Томе у прилог иде и изјава норвешког премијера, који је рекао да у случају да дође до прекида испорука руског гаса Немачкој, Норвешка неће моћи да га замени, пошто та земља нема резерве које би могле да надокнаде дефицит.
Друго, то је питање поверења и исплативости. Велике светске силе, попут Кине, одустале би од долара, јер би се поставило питање исплативости улагања у ту валуту ако њихове банке у сваком тренутку могу да изгубе могућност да раде са њом.
Због свега тога, верују у Москви, америчка економија не може себи да допусти такве антируске санкције.
Износећи своје претње Бајден је рекао и да се руски председник Владимир Путин налази пред избором: деескалација и политика или конфронтација и последице. Ипак, он је сигуран да Путин не жели рат.
Кремљ је упозорио да Бајденове претње Русији подстичу усијане главе у Кијеву на нови грађански рат и да оне ни на који начин не доприносе смањењу тензија које су сада настале у Европи.