РУСИЈА

Руски научници објашњавају када ће нестати неке вакцине против ковида

Неке вакцине против вируса корона ће престати да се производе јер нису ефикасне против нових сојева, изјавили су за руски портал Ура.ру професор вирусологије и главни научни сарадник Центра „Гамалеја“ Анатолиј Аљтштејн и инфектолог Евгениј Тимаков.
Sputnik
„Нису до краја објављени научни подаци о ефикасности вакцина против нових мутација вируса корона. Док се резултати не објаве вакцине се не траже, а самим тим ни њихова производња нема смисла“, рекао је Тимаков.
Инфектолог је напоменуо да ће даља судбина вакцина зависити од тога када ће бити објављени резултати клиничких испитивања.
„Људи морају да знају колико је вакцинација ефикасна против мутација. Морају и доктори да знају како би могли да препоруче пацијентима вакцину. За сада имамо податке само за вакцину ‘Спутњик’ (Sputnik V) са којом активно радимо“, објаснио је доктор.
Аљтштејн је подвукао да нема значаја улога других вакцина против вируса корона.

„Неће нестати вакцине које су се добро показале у бори против претходних сојева. Оне ће се примењивати, мада је њихова ефикасност против ‘омикрона’ смањена. Међутим, оне добро штите од тешких токова болести и смрти. Реч је и о вакцини ‘Спутњик’. Што се тиче других руских вакцина, које се не примењују много, нема неку велику улогу да ли ће се оне користити или не. Фактички имамо само једну реалну вакцину – ‘Спутњик Ве’, и њене варијанте ‘Спутњик лајт’ и „Спутњик М“, рекао је вирусолог Аљтштејн.

Руски имунолог и алерголог Владимир Болибок изјавио је да су најзаштићенији људи који су се заразили ‘омикроном’, они, који су се вакцинисали у последња три месеца. Према његовим речима, код њих се може појавити инфекција без неких клиничких манифестација, након чега ће имати јачи имунитет против ковида.
ДРУШТВО
Европом се шири и подваријанта омикрона
Коментар