РУСИЈА

Руски студенти славе Татјанин дан – свој празник и дан кад им се ништа не замера

Руски студенти данас прослављају Татјанин дан, свој традиционални празник. Обележава се концертима, фестивалима и бројним свечаним активностима које су организоване на универзитетима, а обичаји налажу да се на овај дан служи медовина, никоме не одбије помоћ, а студентима се ништа не замера.
Sputnik
Пошто овај празник пада у време када је крај испитних рокова и почетак распуста у Русији, студенти тог дана традиционално иду у цркву, пале свеће и моле се Светој Татјани за успех у учењу и животу. Руска православна црква на овај дан спомиње свету мученицу Татјану, која се сматра заштитницом свих руских студената и професора.
У руској престоници ће на овај празник бесплатно радити клизалишта у московским парковима и бројни музеји, како за студенте, тако и за жене које носе име Татјана.

Историја празника

Историја празника тесно је повезана са историјом Московског државног универзитета (МГУ), који се сматра најстаријим и највећим универзитетом у Русији. На Татјанин дан 25. јануара 1755. године царица Јелисавета Прва Петровна, ћерка Петра Великог и Катарине Прве, потписала је декрет о оснивању првог руског универзитета.
Пројекат који је разрадио Михаил Васиљевич Ломоносов узео је под своју иницијативу гроф Иван Шувалов. Дан потписивања указа није био одабран случајно, него баш на имендан мајке Шувалова. Гроф је изабрао тај дан јер је желео да заувек овековечи сећање на своју мајку Татјану Ростиславску, уз топле речи, да јој на у њену част поклања универзитет.
После кратког времена уследио је указ Николаја Првог. Он је наредио да се обавезно мора прослављати дан потписивања акта. Вољом цара, студентски празник добио је званични статус.
Године 1791. у универзитетском кампусу изграђена је и освештана црква Московског државног универзитета у част свете мученице Татјане. Од тада се света Татјана сматра заштитницом ученика и професора.
Храм је затворен 1918.године. У почетку је у његовим просторијама било студентско позориште Московског државног универзитета, а у јануару 1995.године зграда је враћена цркви.
Улаз у Московски државни универзитет "Ломоносов".

Весеље од свег срца

Прослава празника почиње свечаном церемонијом у сали универзитета, у којој се окупљају професори, студенти, па и они који су завршили универзитет. После говора ректора универзитета, пева се песма „Боже чувај цара“.
Руски студенти овог дана посећују цркве Свете Татјане, где се служи молебан. Без обзира што је Татјанин дан у почетку био везан за Московски државни универзитет, масовне свечаности одржавају се широм Русије.
Студентима се на данашњи дан ништа не може замерити. На дан празника они се веселе од свег срца, смеју, певају и присећају својих безбрижних година проведених на факултету. Весеље почиње преко дана, а уме да траје и целу ноћ.
Сваке године, ректор Московског државног универзитета сипа сваком студенту по чашићу медовине-једног од најстаријих алкохолних пића у Русији.
У Русији је иначе кажњиво конзумирање алкохола на улицама града, али ако студенти одлуче да на данашњи дан „прославе више него што би требало“, неће имати никаквих проблема с полицијом. Штавише, дешавало се да су руски полицајци на Татјанин дан чак и одвозили кућама припите студенте.
Треба напоменути да је давне 1885.године и најзначајнији руски драмски писац Антон Павлович Чехов описао Татјанин дан уз реченицу: „Ове године се све пило, осим воде из московске реке, захваљујући томе што је била смрзнута“.
Прослава Дана студената у Москви

Традиције и обичаји

На Татјанин дан посебна пажња се удељује старијим женама, јер су оне те које су пекле векну хлеба у облику сунца, коју су сви чланови породице морали да пробају. Веровало се да посластица може да помогне како би се „отерали“ Богојављенски мразеви.
Од давнина се сматра да данас не треба одбити молбу оних који траже помоћ, јер би то могло да изазове невоље. Чишћење куће постало је још један обичај, али студенти на тај дан не треба да износе смеће, како не би успут „бацили“ и своје знање. Омладина треба да буде активна и весела, јер се веровало да ће их тако приметити света Татјана.
Како би привукли богатство, људи су на овај дан хранили птице и бескућнике. Поред тога, на Татјанин дан се не треба свађати.
Треба напоменути да је у Русији обичај да се женама које носе име Татјана обавезно честита имендан, даривајући им цвеће или слаткише. Девојке које су рођене на овај празник, према веровањима, биће добре домаћице.
Коментар