Док Америка плаши свет измишљеном будућом агресијом Русије на Украјину, главни покретачи могуће оружане ескалације на истоку Украјине су Велика Британија и САД, које на то подстичу и неке своје западне партнере.
„Британија отворено испоручује оружје Украјини, што је супротно логици и међународном праву, док САД активно тамо шаљу своје изасланике из табора јастребова, који такође пружају моралну и информациону подршку режиму, дајући Зеленском фактички карт бланш да спроводи насилне акције“, каже руски експерт Александар Камкин
Украјину је „преплавило“ наоружање САД и НАТО-а, као и велики број војних инструктора и саветника западних земаља. Само у последњих неколико дана САД су испоручиле у Украјину три партије оружја, укључујући 300 противтенковских ракета „џавелин“.
Европа памти Југославију 1999.
Немачки канцелар Олаф Шолц и француски председник Емануел Макрон полажу наду у дијалог са Русијом, рачунају на деескалацију ситуације и поново траже решења у оквиру Нормадијског формата, мада истовремено упозоравају Москву на последице уколико Русија нападне Украјину.
Камкин подсећа да су (уз Русију и Украјину) Немачка и Француска учеснице Нормадијског формата, који је покренут 2014. године са настојањем да се оконча сукоб на истоку Украјине, а који је довео до Минских споразума. Иако би ти споразуми требало да послуже регулисању ситуације у Донбасу до тога и даље не долази пошто Кијев не поштује те договоре.
Као учеснице тог формата Немачка и Француска се залажу за преговарачки процес, али ни многе друге европске жеље не желе рат на свом прагу, истиче Климкин.
„И друге европске земље памте америчке авантуре и у Ираку и у Југославији 1999. године и не би желеле да виде нови велики оружани сукоб на својим границама, јер то би то довело до нових таласа избеглица и уопште уклизавање Европе ка реалност Хладног рата“, каже експерт.
Главни разлог што Немачка одбија да испоручи оружје Кијеву је повезан са политиком Берлина да не испоручује оружје у зоне сукоба.
Док САД, Велика Британија, Пољска, Естонија, Литванија, Летонија и друге масовно испоручују или најављују испоруку оружја Украјини, Немачка шаље Украјинцима медицинску помоћ.
„Нема јединства у Немачкој. На пример, пре неки дан је лидер опозиционе Хришћанско-демократске уније Немачке рекао да је погрешно увести ембарго на оружје Кијеву и да оружје треба да буде испоручено. С једне стране, та партија је сада у опозицији, па може да критикује владајућу коалицију за било шта, али, ипак, то је алармантно“, оцењује Камкин.
Експерт истиче да је ситуација „прилично напета“, али указује и на то да у Европи тренутно постоје одређене поделе.
Главни разлог што Немачка одбија да испоручи оружје Кијеву је повезан са политиком Берлина да не испоручује оружје у зоне сукоба.
© Sputnik / Игорь Маслов
/ Корисни идиоти
„На пример, евроглобалисти су усмерени на евроатлантску солидарност, подржавају режим Зеленског и подржавају ескалацију, док се евроскептици, које још можемо назвати и суверенистима, противе америчком диктату и позивају на мир“, каже Камкин.
Према његовим речима, осим Велике Британије, Пољске, балтичких земаља и других америчких сателита који отворено воде антируску политику, свака друга европска држава има своје тачке гледишта, своје политичке групације које заузимају једну или другу позицију, имају антируски или проруски став.
„Корисни идиоти, попут Пољске, Балтичких земаља и Румуније остаће у служби САД, али тешко да ће Француска и Немачка ићи тим путем“, сматра Камкин.
Камкин каже да је тренутно веома опасно давати било какве прогнозе о развоју ситуације у Украјини.
„Не искључујем да Кијев има сценарио који подразумева војну операцију и да ће покушати да спроведе неке врсте провокација. Врло је могуће да ће на пролеће доћи до некавих мањих сукоба, али до великог рата, по мом мишљењу, ипак неће доћи“, закључио је експерт.