Он овако коментарише изјаву портпарола Стејт департмента Неда Прајса који је рекао да „америчка администрација позива своје међународне партнере да одустану од нових куповина руског оружја ако не желе да потпадну под санкције Вашингтона“.
„Било да говоримо о Индији или некој другој земљи, позивамо све земље да избегавају нове велике куповине руских система наоружања“, упозорио је Прајс и навео да је америчка администрација у контакту са властима Индије о могућностима увођења санкција у вези са испорукама руских ПВО система С-400 тој земљи.
Тотални рат против Русије
Према Павићевим речима, порука портпарола Стејт департмента звучи као чувено гесло Рокфелера из 19-ог века који је дословце рекао да је конкуренција – грех.
„Американци желе да елиминишу геополитичку конкуренцију у облику Русије и Кине и то на свим пољима, а у тим настојањима не бирају средства. Они, дакле, не играју ни по каквим опште прихваћеним правилима игре и то је оно што дестабилизује свет. Очигледно је да су упали у такозвану „Тукидидову замку“, да се стара сила преплашена успона нове силе одлучује да учини све да јој убаци клипове у точкове, као некада у случају Спарте и Атине. То је оно што сада раде Американци“, наводи Павић.
Овакав наступ Стејт департмента, додаје политиколог, доказује да је Украјина заправо само један од повода да Вашингтон заоштри односе са Москвом, јер Американци воде рат против Русије где год могу.
„Они сматрају Русију за великог ривала, смртно опасног за њихову даљу хегемонију, нарочито откако се Москва зближила са Пекингом. Поготово зато што је Русија успела, први пут у модерно доба, да стекне технолошку предност над Западом, укључујући Американце, у кључним војним технологијама. Руско оружје је боље, а уз то и јефтиније. Притом, Русија далеко мање условљава продају своје војне опреме и оружја у односу на Америку“, категоричан је наш саговорик.
Смртно опасан ривал
То је нешто што, указује Павић, нарочито смета Американцима.
„Ако не можете регуларним и часним средствима да превазиђете конкуренцију, онда се служите оваквим прљавим методама. То је оно што Америка ради и ово јесте, на неки начин, и очајнички потез земље која више није конкурентна као што је била некада јер они немају ништа слично систему С-400, а камоли систему С-500 или С-550 који је најављен. Немају хиперсонично оружје, немају многе друге ствари које су Руси у међувремену развили па сада каскају за Москвом, а све више ће каскати и за Кином. Зато сада покушавају да омеђе своју територију на којој неће бити конкуренције, тај „савршен Рокфелеров свет“, па макар он био и унутар смањеног геополитичког простора“, наводи политиколог.
Да ли ће Америка претње спровести у дело
На питање да ли је Америка спремна да своје претње спроведе у дело и како ће се то одразити на државе чланице НАТО које, попут Турске, купују оружје од Русије, Павић каже да се Турској прети већ неколико година, од како је Анкара решила да купи системе С-400:
„До сада те претње нису спроведене у дело јер је очигледно процењено да је Турска сувише важна, имајући у виду да без ње јужно крило НАТО-а не постоји. Међутим, постоје и други начини да се притисну савезници, мада Америка своје савезнике више третира као вазале, што показују и овакве изјаве које стижу из Стејт департмента. Турској нису уведене санкције, али она већ неко време има проблеме са својом валутом, што је сасвим сигурно резултат индиректног утицаја англо-америчке дубоке државе.“
Американци, примећује саговорник Спутњика, имају разне инструменте којима могу да притисну друге државе, па санкције у том смислу јесу најочигледнији, али не и једини елемент притиска.
„Ово ни Индији није прво упозорење, али до сада су се уздржавали од таквих потеза јер им је и Индија потребна као противтежа и могући савезник против Кине. То је оно што их ограничава у свему томе, па се ове претње могу тумачити као појачање реторичког, психолошког и пропагандног притиска на америчке савезнике“, истиче Павић.
Са друге стране, закључује наш саговорник, можда је у Вашингтону процењено и да се ситуација са Русијом мора заоштрити по сваку цену, што се већ види у Украјини, те да је потребно заоштрити односе и са неким од америчких савезника како би се „довели у ред“.