Код куповине прво би требало проверити порекло меда и предност дати домаћим производима. Осим тога, пожељно је да је на амбалажи наведен датум производње јер свежији мед има мање промењена хранљива својства него онај старијег датума производње, пише живим.хр.
„Избегавајте мед који на површини, изнад кристализованог дела, има танак текући слој јер то је знак да је мед стар. Ако пак постоји слој пене, то значи да је ферментирао“, наводи хрватски магазин.
Постоји много метода доказивања је ли мед прави или лажни, које могу да се ураде код куће.
1.
Најлакше је окренути теглу с медом. Балон ваздуха мора се лагано померати према врху, као кугла. Ако се балон тако не помиче, није у питању прави мед.2.
Други начин како препознати мед је цурењем са кашике. Прави мед мора да цурити са ње, а не да капље.3.
Трећи тест укључује ватру, па треба бити опрезан. Шибицу треба уронити у мед и запалити након тога. Прави мед гори, па би шибица умочена у мед требало би да се запали.4.
За четврти тест потребан је папирни убрус. Мед се капне на папирни убрус и остави неко време. Прави мед не би смео да пробије папир.5.
Пети тест најбоље је извести изван куће. Мед се капне на месту где има мрава. Ако је мед природан, мрави ће га заобићи.Прави природни мед може да се препозна и тако што изазива лагано боцкање у устима и осећај спаљеног језика.
Испод природног меда хлеб ће постати тврд, а лажни мед ће само навлажити површину хлеба. Добар трик је и помешати мед у чашу воде. Природни мед у чаши воде треба да се згрудва и падне на дно чаше, док се лажни мед или мешавине меда и других производа отопе у води.