НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Нова студија: Драматично смањивање тумора уз нови приступ лечењу

Британски научници развили су нови алат којим искоришћавају ћелије које уништавају туморе за брзу и ефикасну борбу против рака.
Sputnik
Нова студија показала је драматично смањење тумора код мишева у поређењу с традиционалним методама ћелијске терапије које побољшавају способност имуног система у борби против рака.
С новим уређајем који би се могао створити уз помоћ 3Д принтера, научници са Универзитета Нортвестерн умножили су, сортирали и сакупили стотине милиона ћелија, добијајући 400 посто више ћелија које уништавају туморе од досадашњих приступа лечењу.
Већина метода лечења рака укључује отровне хемикалије и стране ствари, које узрокују штетне нуспојаве и слабе имуни одговор тела.
Коришћење властитог ткива и ћелија може елиминисати нуспојаве и ризик од одбацивања.

„Људи су излечени од узнапредовалог меланома кроз лечење властитим имуним ћелијама које су сакупљене из туморског ткива“, рекла је докторка Шана Кели, која је учествовала у истраживању.

Проблем је у томе што због начина на који се ћелије прикупљају, то делује само код врло малог броја пацијената.
Те ћелије, назване лимфоцити који инфилтрирају тумор (ТИЛ), природне су имуне ћелије које нападају туморско ткиво ангажујући ћелије да се боре прса у прса, кажу научници.
Након што се изваде из ткива, ћелије се узгајају у лабораторијама далеко од пацијената од којих су узете.зрелих“ ћелија за лечење тумора.
Након што се изваде из ткива, ћелије се узгајају у лабораторијима далеко од пацијената од којих су узете.
До тренутка када су се умножиле и спремне су за повратак у тело, многе ћелије су исцрпљене и неспособне се борити, будући да су предуго у тумору.
Но, користећи нову технологију звану микрофлуидно циљање афинитета инфилтрирајућих ћелија (МАТИЦ), научници могу тачно одредити које су најактивније ћелије.
У раду су научници користили МАТИЦ како би пронашли циљану популацију ћелија за мишеве које су проучавали.
Открили су да су се тумори код животиња драматично смањили – а код неких мишева потпуно су нестали, што је довело до великог побољшања стопе преживљавања у поређењу с традиционалнијим методама.
„Уместо да мишевима дамо мешавину ћелија с различитим фенотиповима, ми им дајемо фенотип једне ћелије који им заправо може помоћи“, навела је докторка Кели.
Уочите много снажнију и много већу стопу одговора када стварно излучите циљану реактивност Т-ћелија.
Резултати истраживања објављени су у часопису „Нејчер биомедикал инџинеринг“.
РУСИЈА
Руски доктор открио „јутарње“ симптоме рака
НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА
Експериментална терапија: Вирус убија супербактерије
Коментар