Компанија за сајбер-безбедност „Клифи“ из Италије објаснила је како ова претња функционише, како се прилагођава и развија да би одржала своје лажне операције.
Након што је изврши неовлашћену банкарску операцију преко апликација инсталираних на уређају, овај вирус ресетује заражени телефон и враћа га на фабричка подешавања како би избрисао сваки траг маневара, истакла је компанија. Ресетовање телефона се спроводи у случају да је банковна превара завршена, што наводи жртву да троши време на разумевање шта се дешава и одлаже пријаву преваре.
„Клифијева“ студија је открила да БРАТА развија нове циљеве и способности како би осигурала континуитет својих операција, уз подсећање да је малвер идентификован 2019.
Поред тога, тројанац може да активира ГПС детекцију мобилног уређаја и стално прати банковне акције жртве, као и да ради на каналима између телефона и сервера. То значи да актери претњи иза овог малвера могу не само да прате локацију жртве, већ и прикупљају податке на основу њихове активности на зараженом уређају.
Истраживачи су открили нову БРАТА кампању у новембру 2021. и приметили да листа циљаних земаља укључује Италију, Пољску, Уједињено Краљевство и Латинску Америку.
Из агенције за сајбер-безбедност упозоравају да њихова анализа указује да ће БРАТА и даље остати непримећен док развија нове функције, преноси портал „Хак рид“