„Наше западне колеге не само да покушавају једноставно да игноришу, него да у потпуности предају забораву тај кључни принцип међународног права (недељивост безбедности), који је договорен на евроатлантском простору. Да до тога не би дошло, када смо добили реакцију из Вашингтона на наше првобитне предлоге детаљно сам описао то о чему сада говоримо у посебном писму које сам послао свим министрима спољних послова земаља ОЕБС-а и низу других држава, како би били упознати са нашим ставом“, рекао је Лавров, објавило је Министарство спољних послова Русије.
Он је подсетио да је реакција САД и НАТО на кључно питање – савесно поштовање споразума о недељивости безбедности који су постигнути у оквиру ОЕБС-а у Истанбулу 1999. године и у Астани 2010. године била – негативна.
Како је прецизирао, ти споразуми не само да предвиђају слободу избора савеза, него и условљавају слободу њиховог избора потребом да се избегава јачање безбедности на рачун угрожавања безбедности других.
Према речима Лаврова, Москву брине став низа земаља НАТО-а о недељивости безбедности.
„На пример Француска, која је преко свог министра спољних послова недавно саопштила да они инсистирају на потреби осигуравања безбедности на основу докумената који су претходили усвајању Истанбулске повеље и Астанске декларације и цитирају документ са самита ОЕБС-а у Паризу 1990. године у коме није било захтева да се не јача сопствена безбедност на рачун безбедности других“, објаснио је Лавров.
Како је додао, данас је потврдио Блинкену да руска страна неће дозволити да се та тема разводни те да ће инсистирати на „поштеном разговору и честитом објашњењу зашто Запад не жели да испуњава своје обавезе или жели да их испуњава искључиво селективно у своју корист“.
„Ентони Блинкен се сложио да овде постоји тема за даљи разговор. Видећемо како ће се ствари даље одвијати“, истакао је шеф руске дипломатије.
Он је такође саопштио да Москва завршава међуресорно усаглашавање реакције на одговор САД и НАТО-а о безбедносним гаранцијама.
Подсетимо, државни секретар САД Ентони Блинкен и шеф руске дипломатије Сергеј Лавров разговарали су телефоном о америчком одговору на руске предлоге у области безбедности. Како јављају медији, разговор двојице дипломата трајао је пола сата. Разговор је био отворен и професионалан.
Москва је упутила Вашингтону нацрт споразума о безбедносним гаранцијама у децембру. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби. Москва је добила одговор на своје предлоге о безбедности 26. јануара.