„За шест месеци од почетка програма на Арктику, захтеве је послало 4.300 људи, док је њих 2.100 добило земљу на бесплатно коришћење. Земља на Арктику је различита. Постоје места на којима је могуће организовати еколошки туризам, на пример, у Карелији и у Мурманској области, као и развој малог и средњег бизниса“, рекао је министар за развој Далеког истока и Арктика Алексеј Чекунов.
Бесплатан хектар се може добити у шест арктичких региона Русије: Архангелској и Мурманској области, Ненецком и Јамалско-Ненецком аутономном округу, и у републикама Карелија и Коми. Становницима Русије је тренутно на располагању више од милион хектара, већи део земље, 700.000 хектара, се налази у Мурманској области.
Од 1. фебруара Арктички хектар могу да добију и Руси који живе у иностранству.
Становници могу да изаберу земљиште на он-лајн порталу „хектарарктике.рф“. Захтев може да се пошаље појединачно или за групу до десет људи.
Програм „Арктички хектар“ је направљен према пројекту „Далекоисточни хектар“ и оба су настала као иницијатива владе Русије. На земљишту се може изградити кућа или покренути било каква привредна делатност, укључујући стварање пољопривредног газдинства, пружање различитих врста услуга, између осталог, и туристичких.
Подсетимо, председник Русије Владимир Путин је крајем јуна 2021. године потписао закон којим се програм „Далекоисточни хектар“ проширује на Арктичку област Русије.