У студији, објављеној у журналу „Nature“, наводи се да двоје пацијената, који су имали хроничну лимфоцитну леукемију, више немају рак, и то више од деценије када су учествовали у раном испитивању лечења терапијом химерна антиген рецептор (ЦАР) T-ћелијама, што подразумева мењање гена у имуном систему тела да лови и уништава канцерогене ћелије.
Ти пацијенти су, како се додаје у студији, „постигли потпуну ремисију“ након што су првобитно примили терапију током испитивања 2010. године.
Доктор Карл Џун, експерт за генску терапију са Универзитета Пенсилваније и један од аутора студије, изјавио је за „Њујорк тајмс“ да је његов тим очекивао да Т-ћелије нестану из организма пацијената, али се испоставило да су се задржале много дуже.
Т-ћелије су облик белих крвних зрнаца које имају кључну улогу у имуном систему људи, помажући у одбрани од канцерогених ћелија, вируса, бактерија. Код оболелих од рака, међутим, долази често до значајног пада имунолошког одговора, а терапија ЦАР Т-ћелијама има за циљ да то преокрене.
Терапија је добила одобрење Управе за храну и лекове, али је доступна само оним пацијентима код којих није било успеха приликом друга два стандардна начина лечења.
Према „Тајмсу“, ова терапија има и озбиљне нежељене ефекте, укључујући високу температуру, кому, па чак и смртни исход, пренео је РТ.
Један од пацијената, Даг Олсон (75) који је био подвргнут третману рекао је за АП:
„Одлично се сада осећам. Још увек сам врло активан. Трчао сам полумаратон све до 2018. Ово је лек, а они ту реч не користе олако".