Легенда о јунаштву Димитрија Беговића, официра и јунака Топличког устанка, који је за свој народ жртвовао најпре породицу, а затим и свој живот, деценијама се преноси у топличко-јабланичком крају.
Његов гроб на врху Радан планине, поштовали су и партизани и четници у Другом светском рату, а данас га обилазе бројни поштоваоци, планинари и туристи. Сви наводи о његовој смрти који су се, више од века, преносили као предања, коначно су добили и научну потврду, пренео је РТС.
„Установљено је да неки делови скелета недостају — десна шака, делови грудног коша, што би могло да одговара причи о томе како је настрадао, односно да је активирао ручну бомбу, чиме је усмртио себе и два бугарска војника“, изјавила је професорка Института за анатомију Медицинског факултета у Београду Марија Ђурић.
Професор Биолошког факултета Душан Кецкаревић истиче да су захваљујући Беговићевој братаници и неким сродницима по мушкој линији успели да утврде генетичке профиле, односно да су у сродству, да деле идентичне варијанте по пореклу.
Оваква сазнања и научне потврде, веома су, указују стручњаци, важна за историју, али и за будуће нараштаје. Захваљујући Димитрију Беговићу, овај крај шансу види и у развоју сеоског и бањског туризма.
У току ове године почиње изградња пута преко Радан планине дужине 26 и по километара, а вредност радова је 850 милиона динара.
Тај пут повезаће два округа — Топлички и Јабланички, наглашава Златан Миљковић начелник Топличког округа Повезаће и четири бање — Пролом, Куршумлијску, Луковску и Сијаринску бању и две културне локације — Царичин град и Ђавољу Варош.
Димитрије Беговић погинуо је 13. јануара 1918. године. Иначе, у Првом светском рату, страдало је 36 чланова породице Беговић.