Њихова анализа, објављена у часопису „Сајенс“, показала је да су пацијенти заражени „ВБ варијантом“ имали у крви 3,5 до 5,5 пута виши ниво вируса од особа заражених другим варијантама. Код њих је забележено и брзо слабљење имуног система.
Студија је показала да су, након почетка лечења, особе са варијантом „ВБ“ имале сличан опоравак имуног система и преживљавање као особе са другим варијантама ХИВ-а.
Водећи аутор студије, епидемиолог Крис Вајмант је за АФП изјавио да би откриће варијанте ХИВ-а требало да буде „упозорење да никада не бисмо смели да будемо превише самоуверени у вези са тврдњом да ће вируси еволуирати само да би постали блажи“.
Тим је укупно пронашао 109 особа заражених варијантом „ВБ“, од којих само четири живе ван Холандије, али у западној Европи.
Преко 500 мутација
Вирус ХИВ-а се стално развија, у тој мери да свака заражена особа има мало другачију верзију. „ВБ“ варијанта има преко 500 мутација.
„Проналажење нове варијанте је нормално, али проналажење нове варијанте са неуобичајеним својствима није, посебно оне са повећаном вирулентношћу“, објаснио је Вајмант.
Научници су прво идентификовали варијанту „ВБ“ код 17 ХИВ позитивних особа анализирајући податке из пројекта „BEEHIVE“, иницијативе за прикупљање података и анализу у Европи и Уганди.
С обзиром да је 15 било из Холандије, проучили су податке 6.700 ХИВ позитивних Холанђана и потврдили још 92 случаја.
Прво појављивање варијанте „ВБ“ пронађено је код особе којој је зараза дијагностикована 1992. године, док је најстарије откриће код особе заражене 2014.
Варијанта се највероватније појавила крајем 1980-их и почетком 1990-их у Холандији, али је почела да се повлачи око 2010.
Како истичу, откривање заразе у раној фази и лечење су пресудни, пренео је портал „Индекс“.