Преломни тренутак за НАТО
„У новије време, тачније после Хладног рата ово јесте преломни тренутак, јер поједине водеће чланице НАТО-а пре свега у Европи исказале су несагласност са америчким интересима у погледу ангажовања на истоку Европе, што је некада било незамисливо“, каже Ковач, генерал-мајор у пензији.
„Зато што се без икаквих видљивих разлога улази у директан конфликт са Русијом. Наиме, овај сукоб у Украјини или око Украјине и цела та криза није режирана од европских држава, него од Америке и Велике Британије. По медијској пропаганди, по слању трупа од стране Америке и Британије може се препознати да су то две земље најзаинтересованије да ова криза у било којој форми прерасте у неки локални рат како би се сатанизовала Русија“, верује Ковач.
Америка смишљено гура Европу у рат
НАТО и Америка из 1999. године и данас нису исто
„Америка је тада била на врхунцу моћи у сваком смислу и није било те државе која је смела да јој се супротстави. Русија је дотле тада била на коленима и није имала савезнике. Данас је све другачије. Европа све јасније види да док год су Америка и Британија укључене у нарушавање безбедности Европе, за њу неће бити среће и да та линија на истоку Европе постаје све чвршћа, што ће штетити привреди и сваком другом развоју Европе и чинити је небезбедном са мноштвом могућих локалних сукоба. Дакле, то време и ово данас не може да се пореди, јер су настале две велике суперсиле које утичу на креирање глобалних односа, а то су Русија и Кина“, наглашава Ковач.
Ако у Украјини дође до сукоба, НАТО може да „пукне“
„То се неће десити у мирном времену, јер Америка још има моћ да може да утиче на земље-чланице. Али, ако би дошло до оружане кризе око Украјине, Балтика и уколико би се још десило да погину први војници, онда би, сигуран сам, дошло до отказивања послушности у НАТО савезу“, сматра Ковач.