„Протеклих деценија ширење НАТО-а на Исток имало је огроман успех. Земље Централне и Источне Европе придружиле су се Алијанси, број чланица се скоро удвостручио од завршетка Хладног рата. То је помогло да се Европом прошире слобода и демократија“, рекао је Столтенберг у интервјуу за „Ем-Ес-Ен-Би-Си“, упитан да прокоментарише заједничку изјаву лидера Кине и Русије у којој се наводи да се обе земље противе даљем ширењу НАТО-а.
Према речима генералног секретара, када је реч о ставовима по питању ширења НАТО-а, ту се заправо јавља дилема између слободе избора независних нација и повратка у „еру сфера утицаја великих сила“.
„У суштини се ту не ради о ширењу НАТО-а, него о праву сваке суверене нације да бира сопствени пут, између осталог и да одлучује да ли жели да припада НАТО-у или не. НАТО поштује те суверене слободне одлуке и НАТО никада није присиљавао ниједну земљу да се придружи нашим редовима“, рекао је Столтенберг.
Подсетимо, председници Русије и Кине, Владимир Путин и Си Ђинпинг потписали су у Пекингу Заједничку изјаву о међународним односима који су на прагу нове епохе и глобалном одрживом развоју. У документу се, између осталог, истиче да су две земље су против даљег ширења НАТО и позивају Алијансу да прекине са приступом из времена Хладног рата.