„Погледајте шта се сада дешава у Украјини. Очигледно подстрекују, потпирују ситуацију, стално говоре о агресији Руске Федерације, сад већ са територије Белорусије. Наводно, Русија намерава да нападне Украјину што, по мом мишљењу, нема смисла и мало је вероватно. Користе се разне лажне вести, гласине које подстичу ову ситуацију“, рекао је Волфович за телевизију „ОНТ“.
„Шта вам то говори? Према мојим информацијама, данас у Министарству одбране Украјине има око 5-6 саветника на стратешком нивоу, војних саветника. А на оперативном нивоу има више од 64 таква саветника. Очигледно да амерички саветници диктирају како да живе, како да граде своје оружане снаге, чиме да се баве и шта да раде“, нагласио је државни секретар.
Волфович је нагласио да у таквим условима Минск мора да буде спреман да одговори на ризике и изазове безбедности.
Према његовим речима, постоје различити поводи да се испровоцира ситуација.
„Украјински хеликоптер, где је наша страна забележила и доставила материјале објективне контроле. Није било одговора. Пре неки дан је наша опрема за електронско ратовање ометала рад и принудила да слети украјински дрон на територију полигона у Бресту. Украјински амбасадор позван је у Министарство спољних послова, уручена му је још једна нота. Шта је ово ако не провоцирање ситуације и нарушавање државне границе? Извиђачки дрон са извиђачком опремом налазио се на територији стране државе. Наши дронови не нарушавају државну границу! И не само они“, објаснио је Волфович.
Према његовим речима, активно се развија милитаризација земаља у суседству Белорусије.
„На територији суседних земаља у току је махнита милитаризација, улажу се огромне количине новца у наоружање армија. Хајде да погледамо и поставимо питање, ко више троши на одбрану и ко се данас наоружава. Пољска троши око 14 милијарди на одбрану, Украјина је ове године издвојила 15,5 милијарди, Литванија троши 2,1 одсто БДП-а на одбрану, Летонија такође, Пољска – 2,2 одсто БДП-а. У Белорусији, у складу са планом развоја Оружаних снага на одбрану и наоружање планирано је 1,5 одсто БДП-а. То је знатно мање него оно што троше наши суседи“, истакао је Волфович.
Према његовим речима, Белорусија прати оно што се дешава на територији Пољске и балтичких држава и то је предвидљиво, пошто ове земље улазе у блок НАТО-а.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног повећања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства”, наводећи да никоме не прети и нема намеру никога напада, а изјаве о „руској агресији” користе се као изговор да се што више војне технике НАТО-а распореди у близини руске границе. Портпарол Кремља Дмитриј Песков изјавио је да Русија премешта трупе унутар своје територије и по сопственом нахођењу. Према његовим речима, то никоме не прети и не треба никога да брине.
Од 2014. године земље НАТО-а, предвођене Сједињеним Америчким Државама, испоручују оружје Украјини и обучавају њену војску, што директно крши Минске споразуме и негативно утиче на решавање ситуације у Донбасу. Осим Американаца, у испорукама вредним милијарде долара учествују Велика Британија, Канада, Француска, Пољска, Турска, Литванија, Чешка, Бугарска, Румунија и Естонија.