Заоштрена геополитичка ситуација око наводног напада Русије на Украјину у жижу јавности је избацило снабдевање европских потрошача природним гасом. Поред острашћених изјава западноевропских политичара и њихових колега из САД минуле недеље смо били бомбардовани и вестима о томе да би у оквиру санкција Русији могао бити и гасовод Северни ток 2, као и то политичари из САД преговарају са произвођачима, али и азијским купцима овог енергента да се танкер са одређеним количинама утечњеног природног гаса (ЛНГ) преусмере ка европским терминалима.
Шпански медији, такође, извештавају да се разматра изградња гасовода са Пиринејског полуострва на исток, како би се пристигли ЛНГ и гас који у Шпанију стиже гасоводима из Алжира транспортовали ка средњеевропским и источноевропским земљама. У тим информацијама, међутим, не помињу се проблем Шпаније и Алжира (крајем прошле године) око транзита алжирског гаса кроз Мароко до Шпаније.
Поред тога, са Осмог министарског састанка Саветодавног већа Јужног гасног коридора у Бакуу пласиране су информације да би Азербејџан ка Европи могле да потеку много веће количине гаса, да би овај емергент могао да се допрма и из налазишта у Ирану, Ираку, Медитерану… Поред политичара из Азербејџана ове вести пласирају политичари земаља учесница овог самите, па и Србије, као и представници ЕУ, који су овај догађај искористили да умање значај снабдевања руским гасом европским потрошачима – без обзира што, на пример, и неке светске агенције и аналитичари (занимљиво, и амерички) тврде да Европа не може без руског гаса.
Да подсетимо, Србија је баш ових дана стартовала и изградњу још једне гасне везе са суседном Бугарском, па је овај догађај, такође, поред обезбеђивања сигурности снабдевања искоришћен и за величање диверзификације извора снабдевања неруским гасом.
Ако имамо у виду актуелну енергетску кризу – мањак енергената, њихове астрономске цене и погрошање ситуације у најави јасно је да ће ове гасне заврзламе утицати на европске економије. Питање је хоће ли се политичари дозвати памети и почети не само да говоре већ и делају у најбољем интересу грађана чију судбину кроје својим поприлично неодговорним понашањем. Јер, чини се да су због глобалне антируске енергетска хистерије многи заборавили шта им је посао. У данашњој емисија “Енергија Спутњика” саговорник Јелице Путниковић на ове гасне теме је енергетичар Милош Здравковић.
„Енергија Спутњика“ је емисија портала и радија Спутњик коју води Јелица Путниковић, стручњак за енергетику.
Теме су махом везане за енергетику и економију, локалног и глобалног карактера, а гости су стручњаци у својим пољима. Емитује се сваког понедељка у 21.00.