”Ништа од поменутог се није нити поставило нити представило специјалном представнику ЕУ Лајчаку током његових разговора у Приштини прошле недеље”, изјавио је Стано за Танјуг.
Петер Стано додаје да је, када је рач о гласању Срба са КиМ на изборима у Србији, на Београду и Приштини да се ангажују у преговорима и нађу неопходнах консензус.
”ЕУ је спремна да помогне и представи идеје које су у складу са европском праксом, али основна одговорност је на странама да дођу до договора, што је специјални представник Лајчак јасно и рекао током прошлонедлејне посете Приштини”, закључио је Стано.
Приштинска ”Демокрација” пренела је информацију да је главни преговарач Приштине у дијалогу са Београдом, Бесник Бислими поднео специјалном изасланику ЕУ за дијалог Мирославу Лајчаку предлог од четири тачке о томе како би могли да се одрже избори на Косову 3. априла.
Предлог наводно предвиђа да ће Србији бити дозвољено да одржи изборе на КиМ ако у свим документима и на бирачким местима користи назив "Канцеларија за везу Србије на Косову" и да ће Влада Косова доделити ”имунитет и дипломатске привилегије” бирачким местима и појединцима укљученим у организацију избора.
Предлог подразумева да би мисија ОЕБС-а на Косову требало да организује одржавање избора и прикупљање гласова на бирачким местима, али и забрану српским политичким партијама и политичарима да воде кампању на територији Косова.
Приштински наводни предлог подразумевао и реципроцитет који би се примењивао на грађане тзв Косова који живе у Србији.