РУСИЈА

Путин Макрону: Питајте свој народ да ли жели да ратује са Русијом

Русија неће дозволити Украјини да покуша да врати Крим војним путем, изјавио је председник Русије Владимир Путин на конференцији за медије након састанка са француским колегом Емануелом Макроном.
Sputnik
„Категорички смо против ширења НАТО-а новим чланицама на истоку, јер то представља заједничку претњу за нас – даље ширење НАТО-а према нашим границама“, рекао је Путин.
„Не крећемо се ми ка НАТО-у, већ се НАТО креће ка нама. Стога, говорити да се Русија понаша агресивно, у најмању руку не одговара здравој логици“, констатовао је председник.
Он је објаснио зашто је могући пријем Украјине у НАТО толико опасан.
„Постоји проблем: европске земље, укључујући Француску, сматрају да је Крим део Украјине, а ми сматрамо да је део Руске Федерације. И ако се предузму покушаји да се ова ситуација промени војним путем, а у доктринарним документима Украјине прописано је: а) Русија је противник, б) повратак Крима војним путем је могућ. Замислите да је Украјина чланица НАТО-а. Члан 5 није укинут, напротив, господин Бајден је недавно рекао да је члан 5 апсолутни императив и да ће се поштовати. То значи да ће доћи до војне конфронтације између Русије и НАТО-а... да ли треба да се боримо против НАТО-а?“, рекао је Путин на конференцији за новинаре после разговора са француским председником Емануелом Макроном.
Руски председник је додао да постоји и други део питања: „Да ли ви желите да се борите са Русијом?“
„Питајте своје читаоце, гледаоце, кориснике интернет ресурса: да ли желите да Француска ратује са Русијом? Е, тако ће и бити. Наша забринутост диктирана је и питањима која се односе на заједничку европску безбедност“, закључио је председник Русије.
Кијев и западне државе у последње време изражавају забринутост због наводног повећања „агресивних дејстава“ Русије у близини граница Украјине. Русија је у више наврата негирала оптужбе Запада и Украјине за „агресивна дејства”, наводећи да никоме не прети и нема намеру никога напада, а изјаве о „руској агресији” користе се као изговор да се што више војне технике НАТО-а распореди у близини руске границе.
Министарство спољних послова Русије објавило је 17. децембра 2021. нацрте уговора са Сједињеним Америчким Државама о гаранцијама безбедности, као и споразума о мерама за обезбеђење безбедности Русије и држава-чланица Северноатлантског савеза. Документ, између осталог, укључује одредбе о међусобном неразмештању ракета средњег и кратког домета у међусобном домету, одустајање од даљег ширења НАТО-а на рачун бивших совјетских република и о смањењу броја војних вежби.
РУСИЈА
Путин: Не можемо да затварамо очи пред чињеницом да НАТО сматра Русију својим противником /видео/
Коментар