КУЛТУРА

Кина ипак пристала на оригинални крај филма „Борилачки клуб“

Негативне реакције након контроверзне измене кинеског издања филма „Борилачки клуб“ извршиле су притисак на кинеску продукцију Тенсент видео, те је она вратила оригинални завршетак.
Sputnik
Ову вест која је компанија током викенда објавила на друштвеним мрежама, поздравили су бројни обожаваоци Финчеровог култног остварења широм света, преноси РТ.
Филм Дејвида Финчера из 1999. године био је предмет цензуре на стриминг сервису кинеске продукције. У складу са идеалима Комунистичке партије која се тиче јавног морала и општег добра, налаже се да се сви кршиоци закона морају суочити са правдом, што важи и за јунаке Финчеровог филма.
КУЛТУРА
Сви имају срећан крај у Кини: Култни филм „Борилачки клуб“ добио другачији завршетак
Оригинални крај филма приказује главног лика како пуца себи у главу каки би убио свог алтер-ега, имагинарног пријатеља Тајлера Дардена, а потом гледа како гомила зграда експлодира. Сцена у којој је овај анархиста имао потребу да разори модерно друштво засновано на конзумеризму, у кинеској верзији потпуно је избачена и замењена натписом који гласи: „Пратећи Тајлеров траг, полиција је брзо схватила цео план, ухапсила све криминалце и успешно зауставила експлозију бомбе. После суђења, Тајлер је послат у лудницу на психолошки третман. Отпуштен је из болнице 2012. године“.
Кинеска интервенција изазвала је гнев обожавалаца широм света, при чему су многи тврдили да компаније не би требало да мењају намере и поруке филмова, без обзира на тржиште у којем се филм приказује.
У међувремену је аутор романа „Борилачки клуб“, Чак Палахњук приметио да је измена извршена у складу са завршетком романа. Аутор је такође истакао да су гневни фанови пропустили чињеницу да су његови романи, укључујући „Борилачки клуб“ забрањени у многим местима широм САД.
Коментар